Rodzynki pod mikroskopem. Konieczne było wycofanie kilku produktów

Rodzynki oprócz witamin, błonnika i antyoksydantów mogą zawierać pozostałości pestycydów - ostrzega niemiecka organizacja konsumencka. W związku z wynikami badań konieczne było wycofanie z rynku kilku serii rodzynek.

Rodzynki są bogate w błonnik, ale w niektórych produktach można znaleźć resztki pestycydów używanych w rolnictwie
Rodzynki są bogate w błonnik, ale w niektórych produktach można znaleźć resztki pestycydów używanych w rolnictwie123RF/PICSEL

Według danych Federalnego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa w suszonych winogronach często znajdują się pozostałości pestycydów i innych środków, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i środowisko. Obecność chemikaliów stosowanych w rolnictwie w owocach potwierdzają najnowsze wyniki badań niezależnego ośrodka ochrony konsumentów Öko-Test.

Pestycydy w rodzynkach

Wśród wykrytych w sprzedawanych w Niemczech rodzynkach wyszczególniono różne rodzaje pestycydów. Wśród nich znalazło się kilka substancji uznawanych za szczególnie szkodliwe dla środowiska i zdrowia. To m.in. acetamipryd (środek owadobójczy, który może wpływać na płodność) oraz glifosat, czyli powszechnie stosowany na całym świecie środek likwidujący chwasty, ale i wpływający destrukcyjnie na owady i ptaki. Glifosat może znacząco przyczyniać się do utraty różnorodności biologicznej, a w dużych dawkach (np. przy niewłaściwym użyciu) wywołuje choroby.

Według wyników udostępnionych przez Öko-Test w niektórych rodzynkach sprzedawanych w Niemczech znalazły się również substancje, których użycie jest zakazane na terenie Unii Europejskiej. Stosowanie tych środków jest z kolei legalne poza wspólnotą. W bakaliach znaleziono m.in. zakazany i toksyczny chloropiryfos, dimetomorf, czy fenamifos, który ma niekorzystny wpływ na zapylacze.

W rodzynkach mogą znajdować się śladowe lub większe ilości pestycydów123RF/PICSEL

W niektórych produktach wykryto również ochratoksyny produkowane przez grzyby tworzące pleśń (z gatunku Aspergillus). Zatrucie ochratoksynami występujące u ludzi, świń i kur i może wywoływać problemy z nerkami, a także zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór.

Nie wszystkie testowane w laboratorium rodzynki zawierały pestycydy. Pięć z 24 opakowań nie zawierało żadnych ilości środków ochrony roślin. Osiem produktów przeszło test z oceną bardzo dobrą, również osiem nie uzyskało oceny dostatecznej. Testowano m.in. produkty marek własnych popularnych drogerii i sieci sklepów dyskontowych.

Ze sprzedaży wycofano trzy produkty

W związku z opublikowanymi przez Öko-Test wynikami badań z niemieckiego rynku wycofano ze sprzedaży trzy produkty. Producenci analizują jak doszło do znacznego skażenia pestycydami. Niepokoi fakt, że jednym z wycofanych produktów były rodzynki organiczne, czyli takie, w których nie powinny znajdować się pestycydy (dopuszczalne są jedynie śladowe ilości). Według analizy Öko-Test ekologiczny produkt nie został wyprodukowany zgodnie z przepisami określającymi normy rolnictwa ekologicznego.

Z uwagi na ryzyko obecności pestycydów w produktach pochodzących z rolnictwa konwencjonalnego, konsumenci mogą wybierać produkty z ekologicznym certyfikatem, który powinien dawać gwarancję spożycia żywności uprawianej bez użycia chemikaliów.

Najostrzejsze papryczki świata. Można je zobaczyć w ŁodziPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas