Rekordowy przemyt ptaków zatrzymany. W jednej ciężarówce było ich aż 6500
Oprac.: Katarzyna Nowak
W Lampung w Indonezji służby przejęły ciężarówkę przewożącą 6514 ptaków. Zwierzęta ukryte były w pudłach. Prawdopodobnie jest to największa w kraju konfiskata tylu przemycanych ptaków jednocześnie.
Władze z prowincji Lampung leżącej na południowym krańcu Sumatry przejęły ponad 6,5 tys. nielegalnie przewożonych ptaków. To prawdopodobnie rekordowa liczba zwierząt, jaką jednorazowo chciano przemycić w Indonezji.
Przemyt na wielką skalę w Lampung. Tysiące ptaków w ciężarówce
Zamknięte w ponad 200 pudłach i klatkach ptaki zostały zapakowane do ciężarówki, która czekała na rozładunek w porcie Bandar Bakau Jaya. Zwierzęta planowano przeprawić statkiem na Jawę do miasta Tangerang, gdzie znajdują się nielegalne, choć powszechnie wstępujące w Indonezji targi ptaków.
Osoby zatrzymane podczas kontroli nie posiadały żadnych dokumentów i pozwoleń na posiadanie ptaków. Część gatunków, które próbowano przemycić, podlegała ochronie.
W związku z próbą przemytu służby aresztowały dwie osoby. Na razie nie ujęto nadawcy i odbiorcy "przesyłki", choć policja zna ich tożsamość.
Organizacja ds. ochrony ptaków w Indonezji Flight ocenia, że skala przemytu była gigantyczna, a działania sprawców bardzo trudne do wykrycia.
Sumatrzańskie ptaki są pod wielką presją ze strony nielegalnych handlarzy. Każdego roku przemycają oni kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy tych zwierząt, a także ssaków, gadów, płazów i części ciał zwierząt jak rogi i skorupy.
Przemyt zwierząt na terenie Azji utrzymuje się na stale wysokim poziomie. Z poszczególnych krajów wywozi się także gatunki endemiczne dla poszczególnych obszarów. Zwierzęta są przemycane między innymi z Indonezji i Tajlandii. Handel fauną i florą przyczynia się do wymierania gatunków.