Rekordowe odszkodowanie za wypadek na ściance. Kwota zwala z nóg

Cztery lata temu na ścianie wspinaczkowej Vertical World doszło do wypadku. Mężczyzna, który doznał wielu obrażeń uzyskał więcej niż satysfakcjonujące odszkodowanie.

Mieszkaniec USA otrzyma 6 mln dolarów odszkodowania za wypadek na ścianie wspinaczkowej
Mieszkaniec USA otrzyma 6 mln dolarów odszkodowania za wypadek na ścianie wspinaczkowej123RF/PICSEL

W Seattle zawarto rekordową pod względem wysokości odszkodowania ugodę sądową. Mężczyźnie, który miał wypadek na ściance wspinaczkowej, należy się 6 mln dolarów odszkodowania. Zapłacą je do spółki ubezpieczyciel obiektu sportowego oraz producent sprzętu służącemu autosekuracji.

6 mln dolarów odszkodowania za wypadek na ściance

Obiekt sportowy Vertical World i producent sprzętu C3 Manufacturing zgodziły się zapłacić łącznie 6 mln dolarów mężczyźnie, który uległ wypadkowi na ściance wspinaczkowej. Decyzją sądu, wypadku można było uniknąć.

Sportowiec z Seattle w sierpniu 2019 r. doznał znacznych obrażeń po upadku z 10 m, które zakwalifikowano jako nieodwracalne. Michael Vandivere doznał m.in. 12 złamań miednicy i innych złamań, urazu mózgu, płuc, uszkodzenia pęcherza. Sportowiec przeszedł wiele operacji i przez ponad kilka miesięcy poruszał się na wózku inwalidzkim z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Według pierwszych relacji obiektu po wypadku wspinacz najprawdopodobniej nie wpiął prawidłowo karabinka do uprzęży. Lina asekuracyjna była zawinięta na  urządzeniu, a nieuszkodzony karabinek znajdował się na jej końcu - informuje serwis wspinanie.pl. "Ani Vertical World, ani biegli zatrudnieni przez kancelarie prawne stron nie byli w stanie znaleźć dowodów na nieprawidłowe działanie lub awarię urządzenia" - podało Vertical World.

Z kolei według prawnika poszkodowanego winę za wypadek ponosi bezpośrednio producent wadliwego urządzenia oraz sam obiekt sportowy, którego personel nie nadzorował wspinaczy i nie zorganizował odpowiedniego szkolenia dla wspinaczy.

Skutki pozwu za wypadek na ściance

Producent wadliwego sprzętu zapłaci poszkodowanemu 5 mln dolarów, a ubezpieczyciel ścianki Vertical World 1 mln (naciskał na to ubezpieczyciel obiektu). Firma produkująca sprzęt do wspinaczki ma zapłacić dodatkowo 300 tys. dolarów w ramach nałożonej przez sędziów sankcji. Firma miała zatajać fakt, iż zdawała sobie sprawę, że sprzęt jest wadliwy.

Decyzja sądu może mieć wpływ na wiele innych ścianek w USA. Istnieją obawy, że kwoty odszkodowań zwiększą koszty prowadzenia obiektów sportowych. Wreszcie, serwis Wspinanie podaje, że gigantyczna kwota zachwieje rynkiem urządzeń do autoasekuracji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas