Producenci pestycydów ukrywali ważne badania? Wyszły na jaw nowe fakty

Firmy produkujące pestycydy nie ujawniły organom Unii Europejskiej części wyników badań dotyczących wpływu chemikaliów na rozwój mózgu. Naukowcy twierdzą, że nieinformowanie społeczeństwa o tym wpływie jest "oburzające".

 Wielu Europejczyków (ponad milion) opowiedziało się za całkowitym wycofaniem z użycia pestycydów ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo
Wielu Europejczyków (ponad milion) opowiedziało się za całkowitym wycofaniem z użycia pestycydów ze względu na potencjalne niebezpieczeństwoFrancine Orr / Los Angeles Times Getty Images

Z nowego opracowania opublikowanego na początku czerwca wynika, że co czwarte badanie dotyczące wpływu pestycydów na rozwój mózgu nie zostało udostępnione władzom Unii Europejskiej. 

(Nie)wiarygodne informacje

Oznacza to, że koncerny produkujące środki chemiczne na bazie pestycydów pominęły te kwestie zdrowotne, przesyłając europejskim organom informacje o potencjalnym szkodliwym wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt.

Według ekspertów odkrycie może budzić obawy o wiarygodność stosowanych w Unii Europejskiej ocen bezpieczeństwa dotyczących pestycydów. Koalicja Żywa Ziemia podaje, że ocena bezpieczeństwa środków ochrony roślin na bazie pestycydów odbywa się w większości na badaniach zleconych przez firmy produkujące dane chemikalia. 

Prawo unijne mówi, że wyniki badań muszą być dołączone do dokumentacji w procesie zatwierdzania do użycia każdej substancji i preparatu. Dotyczy też to przedłużania zezwolenia na użycie pestycydów. The Guardian podaje, że zapytał czołowych producentów o przedkładanie wyników aktualnych badań. 

W większości przypadków firmy stwierdziły, że podczas zatwierdzania produktów dostarczyły wyniki badań. Odbywało się to jednak ponad 10 lat temu, a od marca 2021 r. w UE obowiązują surowsze przepisy dotyczące powiadamiania o badaniach.

Według ekspertów odkrycie może budzić obawy o wiarygodność stosowanych w Unii Europejskiej ocen bezpieczeństwa dotyczących pestycydów Sjoerd van der WalGetty Images

Testy bezpieczeństwa wykonywane są w pierwszej kolejności na zwierzętach, szczególnie na szczurach. Podczas nich wiele zwierząt zostaje nieodwracalnie rannych, po eksperymentach są zabijane lub umierają w wyniku poniesionych obrażeń. 

Za i przeciw

Wielu Europejczyków (ponad milion) opowiedziało się za całkowitym wycofaniem z użycia pestycydów ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo. Użycie kontrowersyjnych środków jest powszechne zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie. Jednak używanie ich na masową skalę i nieodpowiedzialne stosowanie może nieść za sobą liczne zagrożenia zdrowotne i środowiskowe. 

Udowodnione śmiercionośne działanie pestycydów widoczne jest na przykładzie pszczół. Niektóre środki są wycofywane z użycia. W nielicznych przypadkach osoby, które udowodniły związek pomiędzy pogroszeniem stanu zdrowia a stosowaniem pestycydów, otrzymały odszkodowania.

Za stosowaniem pestycydów opowiadają się grupy rolników, którzy stosują środki ochrony roślin na swoich uprawach. Twierdzą, że bez nich znaczna część uprawianych zbóż, warzyw i owoców nie trafiłaby na europejskie stoły. 

Równolegle wzrasta problem związany ze spożywaniem produktów, do których produkcji użyto zakazanych w UE środków. Arte TV dowiodło, że do Europy trafiają produkty np. z Brazylii, gdzie użycie pestycydów odbywa się często w niekontrolowany sposób. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas