Plany rozbudowy fabryki Tesli pokrzyżowane. Mieszkańcy zdecydowali

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Fabryka samochodów marki Tesla w Grünheide w Brandenburgii nie zostanie rozbudowana tak jak zakładała to firma. Protesty mieszkańców i ekologów doprowadziły do kompromisu pomiędzy władzami firmy a interesem lokalnej społeczności i przyrody.

Rozbudowa fabryki Tesli w Niemczech miała wiązać się z kolejną wycinką lasu. Ekolodzy i mieszkańcy byli przeciwni tej budowie
Rozbudowa fabryki Tesli w Niemczech miała wiązać się z kolejną wycinką lasu. Ekolodzy i mieszkańcy byli przeciwni tej budowieAA/ABACA/EAST NEWSEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tesla ma swoją fabrykę Grünheide w Brandenburgii. Firma miała w planach rozbudowę zakładu, z którą nie zgodzili się mieszkańcy oraz działacze społeczni, którzy protestowali przeciwko niszczeniu przyrody w tym miejscu. Chodziło szczególnie o naruszenie ekosystemów wodnych oraz wynikające z tego zagrożenie dostaw wody pitnej.

Tesla chciała rozbudować fabrykę. Protest mieszkańców to zatrzymał

Gmina Grünheide przedstawiła zaktualizowany i poprawiony plan zagospodarowania przestrzennego, który dotyczył planowanej rozbudowy zakładu Tesli. Po protestach mieszkańców oraz miejskim referendum zorganizowanym przez samą społeczność plan został znacząco skorygowany.

Dzięki zmianom znacząco zmniejszy się skala wycinki drzew. Początkowo planowano, że będzie to aż 100 hektarów lasu. Powierzchnię tę zmniejszono o 70 hektarów. Ponadto zmniejszy się obszar, na którym planowano wybudować magazyny.

Zmiany w lokalnym środowisku są ważne dla mieszkańców, a większość opowiedziała się za ochroną lasów.

Kierownik fabryki Tesli, André Thierig, powiedział redakcji portalu RBB, że Tesla popiera "odchudzoną wersję" planu rozbudowy jako rozwiązanie kompromisowe. Tesla wyraźnie odniosła się do obaw mieszkańców. Planowana jest też budowa gminnej drogi, która ma pozytywnie wpłynąć na lokalny transport.

Tesla miała pierwotnie w planach budowę hali, która zajęłaby obszar o pow. 170 hektarów.

Polacy wyrzucają opony do lasu. To groźne odpadyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas