Ołów z samolotów szkodzi dzieciom. Lotniska wpływają na zdrowie najmłodszych

Ludzie mieszkający w pobliżu lotnisk obsługujących samoloty z silnikami tłokowymi są narażeni na ołów. To wynik najnowszego badania analizującego zdrowie dzieci mieszkających w pobliżu lotniska w Kalifornii.

Samoloty z silnikami tłokowymi mogą być źródłem groźnego dla dzieci ołowiu.
Samoloty z silnikami tłokowymi mogą być źródłem groźnego dla dzieci ołowiu. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badanie opublikowane w tym tygodniu w PNAS Nexus wykazało, że dzieci mieszkające w pobliżu lotniska Reid-Hillview w hrabstwie Santa Clara w Kalifornii miały podwyższony poziom ołowiu we krwi. Samoloty z silnikami tłokowymi mogą być źródłem groźnego dla dzieci ołowiu. 

Poziom ołowiu we krwi u dzieci w USA znacznie spadł w ciągu ostatniego półwiecza. Od lat 70. ołów znika z przedmiotów codziennego użytku, takich jak rury, puszki po żywności i benzyna samochodowa. Jednak pomimo tych wysiłków lotniska, na których lądują samoloty z silnikami tłokowymi, nadal zanieczyszczają powietrze. 

"Zawierająca ołów benzyna lotnicza jest obecnie głównym źródłem emisji ołowiu w Stanach Zjednoczonych, zużywanym przez ponad 170 000 samolotów z silnikami tłokowymi" stwierdza nowe opracowanie.

Ołów z nieba


Naukowcy przeanalizowali 14 000 próbek krwi pobranych w latach 2011-2020 od dzieci w wieku poniżej 6 lat mieszkających w pobliżu lotniska w Kalifornii, aby ocenić narażenie na ołów. Odkryli, że poziom ołowiu we krwi wzrastał tym bardziej, im bliżej lotniska mieszkały dzieci. Według badań poziomy ołowiu we krwi były 2,18 razy wyższe niż poziom bezpieczeństwa.

"Podczas pandemii liczba lotów samolotów z silnikami tłokowymi na lotnisku zmniejszyła się o około 45%" stwierdzają autorzy badania. "W tym samym czasie poziomy ołowiu we krwi dzieci spadły".

Ołów jest niezwykle niebezpieczny. U dzieci narażenie na ołów uszkadza mózg i wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie może powodować zaburzenia zachowania i niepełnosprawność intelektualną. 

Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych oszacowała, że "573 szkoły, do których uczęszcza 163 000 dzieci od przedszkola do dwunastej klasy, znajdują się w promieniu 500 metrów od pasa startowego lotniska".

Badacze podkreślają,  że należy zachęcać lotniska do jak najszybszego wycofania paliwa ołowiowego. Wycofanie miałoby długoterminowe korzyści zdrowotne i ekonomiczne dla społeczności takich jak ta w Santa Clara.

Gdzie wędrują nasze śmieci?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas