Odkryli życie w skale sprzed 2 miliardów lat. Jak te istoty tam przetrwały?

"Nie mieliśmy pojęcia, że wulkaniczne skały liczące 2 miliardy lat nadają się do zamieszkania przez organizmy" - mówią naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego, którzy odkryli żywe drobnoustroje w magmowych żyłach skalnych. To zupełnie zdumiewające, a na dodatek rzuca nowe światło na życie na innych planetach.

Wulkaniczne skały sprzed 2 miliardów lat zawierają żywe organizmy
Wulkaniczne skały sprzed 2 miliardów lat zawierają żywe organizmyferdel99123RF/PICSEL

Chociażby na Marsie, który podejrzewamy o to, że życie niegdyś na nim istniało. Zniknęło z jego powierzchni, ale może pozostało pod nią? Odkrycie dokonane przez Japończyków z Uniwersytetu Tokijskiego wśród starych skał magmowych w jednych z najstarszych gór w Republice Południowej Afryki pozwala założyć, że skoro życie przetrwało w tak skrajnych warunkach na Ziemi, to możliwe, że i na innych planetach też jest w stanie.

Przełomowe znalezisko pochodzi z Bushveld niedaleko Johannesburga w RPA. Tam znajduje się prastary kompleks skał magmowych pochodzących sprzed 2 miliardów lat, gdy dopiero formowało się życie na naszej planecie. Na wulkanicznej Ziemi istniały już wtedy pierwsze organizmy - najstarsze są datowane nawet na 3,7 miliarda lat. Najstarsza znana ziemska materia pochodzenia biogenicznego to grafit w przeobrażonych skałach osadowych z zachodniej Grenlandii. Nieco młodsze są ślady z Australii Zachodniej, w Pilbara, aczkolwiek australijski cyrkon sprzed 4,1 miliarda lat też może być pochodzenia organicznego, nie ma co do tego pewności.

Magmowe skały okazują się zawierać życiewassup6730123RF/PICSEL

Najdłużej istniejące życie na naszej planecie

To jednak skamieniałości, natomiast najstarszymi znanymi dotąd skalami zawierającymi w swym wnętrzu żywe organizmy były osady z dna morskiego sprzed 100 milionów lat. Podkreślmy: 100 milionów lat, podczas gdy Japończycy odnaleźli teraz żywe istoty w skałach liczących 2 miliardy lat!

To już pokazuje z jak istotnym odkryciem mamy do czynienia. Dr Yohey Suzuki z Uniwersytetu Tokijskiego podkreśla w swym opracowaniu, że do głowy nikomu nie przyszło, by życie mogło trwać w tak starym materiale skalnym.

Skały pochodzą z wielkiego obszaru na terenie Republiki Południowej Afryki, który jest po prostu gigantycznym (wielkości Irlandii) wylewiskiem prehistorycznej magmy, która wolno stygła na powierzchni. Ma prawie 10 km grubości, zawiera ogromne pokłady cennych surowców jak złoto czy platyna. To serce wydobywcze RPA. Skały zawierają, jak się okazuje, także biologiczne skarby.

Fragmenty magmowych skał zawierały uwięzione życie w postaci drobnoustrojów, które nie mogły się wydostać z tej pułapki poprzez szczeliny, gdyż te zatkała glina. Japończycy wykluczyli, by te drobnoustroje dostały się tu z zewnątrz, np. podczas prac górniczych. Żyją, rozmnażają się i trwają, nawet od 2 miliardów lat.

A to znaczy, że życie potrafi przetrwać nawet w tak skrajnych warunkach jak wnętrze skały magmowej i to przez miliardy lat. Ten wniosek rzuca nowe światło na możliwość odnajdywania życia na innych planetach, choćby na Marsie. Marsjańskie skały magmowe mogą zawierać podobne drobnoustroje, które przetrwały tam od miliardów lat.

Skały marsjańskie są o wiele starsze od ziemskich, ale warto sprawdzić, czy reguły przetrwania życia na Ziemi obowiązują także tam. Próbki skał ma pobrać marsjański łazik "Perseverance".

Pierwsza jazda próbna łazika na MarsieAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas