Odkryli jeża, który nie ma kolców. Ma za to zęby jak wampir
Wygląda jak nieduża mysz, ale nią nie jest. Pyszczek z wydłużonym nosem zdradza rysy jeża. Tylko, że ten jeż pozbawiony jest kolców. Ma jednak potężne zęby - tak duże, że wystają mu z pyska. Z tego powodu Wietnamczycy zwą go Ma cà rồng, co znaczy "wampir". Nowy gatunek bezkolca zafascynował naukowców.

Jeże kojarzą się nam z żyjącymi w Polsce zwierzętami pokrytymi kolcami i zwijającymi się w kulkę w wypadku zaskoczenia. Nie wszystkie jeżowate jednak takie są. Mamy także przedstawicieli tej grupy z kolcami bardzo rzadkimi albo w ogóle pozbawionych kolców.
Wyglądają jak małe myszy czy też raczej ryjówki, skoro mówimy o owadożerach (inaczej owadożernych). To nieduże ssaki o wysokim metabolizmie, których nie należy łączyć z gryzoniami, takimi jak myszy czy nornice chociażby dlatego, że są drapieżne. Jak sama nazwa wskazuje, żywią się bezkręgowcami.
Krewni jeża z dalekiej Azji
Polskie owadożery to np. jeże, kret, ryjówki, zębiełki czy rzęsorki. Na świecie występuje ich jednak znacznie więcej, wśród nich wyjątkowo okazały gołyszek - zwierzę o wadze nawet półtora kilograma, zatem większy od naszych jeży, z którymi jest spokrewniony.
Znane mieszkańcom Azji z wydzielania wyjątkowego smrodu gołyszki są jednak krewniakami jeży, tyle że pozbawionymi kolców na ciele. Mają co najwyżej sztywne włosy, ale nie kolce.
I właśnie do gołyszków należy zwierzę znalezione na terenie Wietnamu i nazwane Hylomys macarong. Słowo Ma cà rồng w języku wietnamskich oznacza wampira i wzięło się stąd, że ten nieduży ssak ma wyjątkowo okazałe zęby, które wystają mu z pyszczka zupełnie jak kły wampirów. Zapewne pomagają one zwierzętom w łowach na owady i inne bezkręgowce.
Bezkolce to fascynujące ssaki spokrewnione z jeżami i gołyszkami, o ciele pozbawionym kolców. Porastają je jedynie twarde momentami włosy, ale to zdecydowanie nie są kolce. Trudno zatem w takim zwierzątku rozpoznać jeża czy jego krewniaka, a jednak tak właśnie jest.
Te ssaki owadożerne żyją w południowej Azji. Hylomys macarong ogranicza się do okolic Da Lat w południowym Wietnamie, blisko ujścia Mekongu. Inne gatunki bezkolców mieszkają w Indochinach, na Malajach i wyspach Indonezji.
Wiele z nich mieszka na bardzo ograniczonych obszarach, niekiedy niewielkich skrawkach. Bezkolec krótkoogonowy przetrwał np. tylko na wyspie Jawa, Bezkolec drobny jest mieszkańcem jedynie gór zachodniej Sumatry, a bezkolec wielkouchy to mieszkaniec niedużego fragmentu Laosu.

W wypadku bezkolców jednak tak naprawdę wiemy, że nic nie wiemy. Znajomość tych zwierząt, ich zwyczajów i życia jest słaba. Wciąż poznajemy nowe gatunki, a taksonomia bezkolców nadal stanowi przedmiot sporów. Nie jest chociażby jasne, które z nich to odrębne gatunki, a które to tylko podgatunki.
Zwierzęta te prowadzą skryty tryb życia i nie widuje się ich zbyt często. Znalezisko wampirzego bezkolca z Wietnamu wskazuje jednak na to, że w lasach Azji Południowo-Wschodniej kryje się ich więcej, niż myślimy.
Zresztą bogactwo owadożerów w Azji jest bardzo duże, większe niż w Europie. Samych krewnych gołyszków mamy tam całą masę. Należą do nich nie tylko bezkolce, ale także szczurojeże, ryjówkojeżyki, myszojeże i inne.