Nowe znalezisko z Chin. Tak się zaczęła era największych olbrzymów

Może nawet 30 i więcej metrów oraz wagę przeszło 100 ton mogły osiągać największe zauropody, które szczyt rozwoju osiągnęły pod koniec jury w mezozoiku. Jak to się stało, że dinozaury osiągnęły tak ogromne rozmiary, czyniące z nich największe zwierzęta w dziejach życie na lądzie? Odpowiada na to znalezisko z prowincji Junnan w Chinach.

Lishulong - przodek zauropodów z Chin
Lishulong - przodek zauropodów z ChinDdinodanyWikimedia Commons

Znajduje się tam wioska Jiude, której mieszkańcy nawet nie przypuszczali, że żyjąc gdzieś tam, w samym środku Chin, staną się tak istotni. Tymczasem miejscowe skały okazały się zawierać znaleziska z synemuru i toarku, czyli dwóch wczesnych okresów jury. To mniej więcej od 180 do 195 milionów lat temu.

Mówimy o okresie, gdy dinozaury już istnieją na świecie, więcej - są już grupą dominującą. Wciąż się jednak różnicują pod względem zajmowanych nisz, pokarmu, także rozmiarów. Ponad 180 milionów lat temu nie ma jeszcze tak ogromnych zauropodów jak amficelias, diplodok, apatozaur i inne. Ich epoka miała nadejść za jakiś czas, mniej więcej 150 milionów lat temu.

Ogromny amficelias - jeden z największych dinozaurów świata. Ważył ponad 100 tonCARLTON PUBLISHING GROUPEast News

Mamy zatem ponad 30 milionów lat między życiem zatrzymanym w skałach wioski Jiude a epoką największych zauropodów i zarazem największych zwierząt lądowych w dziejach. Istot, przy których słonie to karzełki, osiagających po 20-30 metrów i wagę nawet ponad 100 ton. Roślinożercy ze skał w Junnan tak wielkie nie były, ale pewne cechy ich anatomii już zdradzają, że czas olbrzymów nadchodzi.

Chińskie skały utrwaliły bowiem szczątki zwierzęcia nazwanego Lishulong. To wczesny zauropodomorf, a tak określa się długoszyje i roślinożerne dinozaury początków jury, do których zaliczamy nie tylko zauropody, ale także ich przodków. Takich jak liszulong.

Rekonstrukcja liszulonga - przodka zauropodówUnexpectedDinoLessonWikimedia Commons

Tak zaczynały się ogromne zauropody

Zwierzęta takie jak on pojawiły się około 205 milionów lat temu, na przełomie triasu i jury. Do czasu powstania wielkich zauropodów to one dominowały wśród roślinożerców. Stanowiły podstawę łańcuchów pokarmowych na wielu lądach.

"Znamy 40 rodzajów zauropodomorfów niebędących zauropodami. Większość tych rodzajów została zidentyfikowana w Gondwanie, głównie w Ameryce Południowej i południowej Afryce. Są jednak także w Chinach”. - wyjaśnia Qian-Nan Zhang, paleontolog z Chińskiej Akademii Nauk. O znalezisku w wiosce Jiude donosi Peerj w materiale "Największa czaszka zauropodomorfa z dolnojurajskiej formacji Lufeng w Chinach".

Bo też faktycznie czaszka liszulonga jest zaskakująco duża i nie pozwala w pełni oszacować rozmiarów zwierzęcia. U późniejszych zauropodów głowy były relatywnie mało, wyglądały jak skarlałe na ich długich szyjach i wielkich ciałach. Ten chiński gatunek ma inne proporcje i prawdopodobnie potrafił poruszać się jeszcze zarówno na czterech kończynach, jak i dwóch tylnych. Co znaczy, że nie miał jeszcze potężnej masy, która by to uniemożliwiała. Zresztą naukowcy znaleźli jedynie czaszkę, żuchwę i kilka kręgów.

To jednak wystarcza, by zrozumieć jak kształtowały się największe dinozaury i największe zwierzęta lądowe świata. Potrzebowały jeszcze 30 milionów lat, aby z takich zwierząt jak liszulong zmienić się w olbrzymy wielokrotnie większe.

Tyranozaur był największą bestią? Co wiesz o dinozaurach. Sprawdźmy

Znalazł szkielet stegozaura w swoje urodziny. Rekordowa cena na aukcjiAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas