Niemcy wskrzeszą elektrownie węglowe. Chcą zabezpieczyć się przed zimą

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Niemiecki rząd zaaprobował w środę plan uruchomienia rezerwowych elektrowni na węgiel brunatny na okres od października do końca marca 2024 r. W ten sposób Berlin chce zastąpić ograniczone rezerwy gazu i uniknąć przerw w dostawach energii.

Niemcy w obawie przed ciężką zimą znów planują włączyć elektrownie na węgiel brunatny, m.in. Neurath na zachodzie kraju
Niemcy w obawie przed ciężką zimą znów planują włączyć elektrownie na węgiel brunatny, m.in. Neurath na zachodzie krajuDaniel Schoenen Fotografie/Travel Collection/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i nagłym ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec, Berlin reaktywował elektrownie węglowe i przedłużył ich cykl życia. Zeszłej zimy wygenerowały one 1,9 gigwata energii.

Niemcy znów uruchomią elektrownie na węgiel brunatny

Mimo że od tego czasu udrożniono dostawy gazu przy pomocy nowych terminali LNG, w tym roku zapasowe elektrownie węglowe w Niemczech również zostaną uruchomione.

Niemiecki rząd zapowiedział jednocześnie, że do lata 2024 r. przedstawi plan na to, jak wyrównać emisje powstałe w wyniku uruchomienia dodatkowych mocy z elektrowni na węgiel brunatny tej zimy.

W gotowości do wytwarzania energii z węgla są trzy elektrownie zarządzane przez spółki RWE i LEAG. To m.in. elektrownia Neurath w mieście Grevenbroich zlokalizowana na zachodzie Niemiec.

Jakie skarby można znaleźć w śmieciach? SCP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas