Nie wolno jeść kapsułek do prania. Amerykańscy naukowcy ostrzegają
Małe, miękkie kolorowe i ładnie pachnące żelki? Choć tam mogą wyglądać w reklamach, kapsułki do prania są śmiertelnie niebezpieczne w przypadku ich połknięcia. Niestety to wciąż aktualny problem, o czym mówią badania i apelują naukowcy. I to nie tylko w przypadku dzieci, ale także dorosłych.
Kapsułki do prania to niezwykle wygodne rozwiązanie - nie oblewamy rąk płynem, nie rozsypujemy proszku po podłodze. Ładujemy pralkę, wrzucamy kapsułkę i czekamy na pięknie pachnące pranie niczym z telewizyjnej reklamy.
No właśnie, w reklamach od początku miały one wyglądać pięknie i efektownie, niczym smaczne cukierki. Niestety ich wygląd zaczął interesować również małe dzieci poniżej piątego roku życia. Tylko pomiędzy 2012 a 2013 rokiem amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom odnotowały ponad 7 tysięcy przypadków połknięcia kapsułki do prania przez małe dziecko.
Reklamy i internet przyczyniły się do zwiększenia liczby niebezpiecznych zachowań
Producenci zaczęli stosować środki zmniejszające zagrożenie, jak np. grubsze osłonki, nieprzezroczyste opakowania czy dodatki o gorzkim smaku. Ich skuteczność pogorszyły jednak pojawiające się w sieci zdjęcia kapsułek, w tym takie, gdzie umieszczano je na ciastach lub układano z nich kolorowe formy w naczyniach czy tortownicach. Mało tego, w 2018 pojawiło się internetowe wyzwanie nakłaniające nastolatków do rozgryzania kapsułki. Ci, którzy się go podjęli, przed kamerą rozgryzali, a nawet żuli i połykali środki chemiczne.
Było coraz więcej przypadków wymagających hospitalizacji. Facebook i YouTube zaczęły usuwać materiały, a jeden z głównych producentów kapsułek zaangażował się w akcję przeciwdziałania niebezpiecznemu wyzwaniu z pomocą gwiazdy futbolu amerykańskiego, Roba Gronkowskiego. W nagraniach futbolista mówił młodym:
Co jest, ludzie? Używajcie tego do prania, nie do jedzenia. Nie jedzcie tego!
Kapsułki są niezwykle toksyczne. Bardziej niż tradycyjne środki do prania
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical Toxicology w ciągu ostatnich trzech lat badania do ośrodków zatruć w USA otrzymało 36 279 telefonów związanych z narażeniem na kontakt z opakowaniami płynnych detergentów do prania - średnio to jeden telefon co 44 minuty. Większość narażenia dotyczyła dzieci w wieku poniżej 6 lat (87%), pojedynczej substancji (97%) lub miała miejsce w miejscu zamieszkania (99%).
Około 6% narażenia na pojedynczą substancję spowodowało poważne skutki zdrowotne. W okresie objętym badaniem odnotowano dziewięć zgonów związanych ze spożyciem opakowań z detergentem do prania. Wszystkie dziewięć ofiar śmiertelnych dotyczyło osób dorosłych, z których siedem było w wieku powyżej 70 lat.
Opakowania z płynnymi detergentami do prania są bardziej toksyczne, niż tradycyjne detergenty w płynie i proszku. Przyczyny tej zwiększonej toksyczności nie są do końca poznane i potrzebne są dalsze badania, aby określić, w jaki sposób zmniejszyć toksyczność zawartości opakowań.
Naukowcy i pracownicy służby zdrowia apelują i zalecają, aby opiekunowie dzieci poniżej 6. roku życia i osób starszych z demencją, chorobą Alzheimera lub niepełnosprawnością rozwojową używali tradycyjnych detergentów do prania zamiast kapsułek.
Wiele rodzin nie zdaje sobie sprawy, jak toksyczne mogą być te silnie skoncentrowane opakowania detergentów do prania. Jeśli masz w domu małe dzieci lub bezbronnych dorosłych, bezpieczniejszą alternatywą jest stosowanie tradycyjnych detergentów do prania.