Najgroźniejsze węże Europy w turystycznym raju. Polacy kochają tam jeździć

W dwóch miejscach w położonym na wybrzeżu Chorwacji Zadarze żmije nosorogie - podał w środę portal Dnevnik. Węże te uchodzą za najbardziej niebezpieczną europejską żmiję ze względu na swój rozmiar, długie zęby jadowe oraz wysoką toksyczność jadu.

Chorwackie media informują, że jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polek i Polaków mierzy się obecnie z plagą jadowitych węży. Żmije z gatunku nosoroga, łąkowa i zygzakowata są coraz liczniejsze
Chorwackie media informują, że jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polek i Polaków mierzy się obecnie z plagą jadowitych węży. Żmije z gatunku nosoroga, łąkowa i zygzakowata są coraz liczniejsze123RF/PICSEL

Węże zauważyły dzieci niedaleko swojej szkoły. Dzięki szybkiej interwencji odpowiednich służb udało się uniknąć "czarnego scenariusza" - relacjonowały chorwackie media.

Chorwacja. W Zadarze pojawiły się żmije nosorogie

Lokalny odławiacz węży w rozmowie z portalem Dnevnik przyznał, że od pięćdziesięciu lat zajmuje się gadami, jednak jadowite węże nigdy wcześniej nie widział ich tak blisko zabudowań i ruchu miejskiego.

Mężczyzna uważa, że "wąż przybył do miasta w przewożonych do sklepów kartonach z owocami lub warzywami". Zaznaczył, że w przypadku zetknięcia się ze żmiją należy jak najszybciej się odsunąć i wezwać pomoc. "Nigdy nie wolno tego zwierzęcia dotykać samemu" - podkreślił.

Również ambasada RP w Chorwacji podzieliła się na swoich mediach społecznościowych poradami w związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym.

Zadar
Zadar123RF/PICSEL

"W przypadku ukąszenia (przez węża) uspokój się, unieruchom ukąszony obszar i jak najszybciej udaj się do najbliższej placówki medycznej lub zadzwoń pod numer 112 i poproś o pomoc" - wyjaśniła polska placówka.

Ambasada zwróciła również uwagę na ryzyko stwarzane przez pająki, w tym czarną wdowę, kleszcze czy niektóre z niebezpiecznych stworzeń żyjących w Adriatyku.

Najgroźniejsza żmija w Europie

Na początku maja chorwacki dziennik "Slobodna Dalmacija" ostrzegał, że w kraju mnożą się przypadki ukąszeń przez jadowite węże. Żmija ugryzła m.in. 70-latkę, wstrzykując jej jad.

Spośród 15 gatunków węży żyjących w Chorwacji tylko trzy są jadowite i pochodzą z rodziny żmijowatych. Są to: żmija zygzakowata, żmija łąkowa i żmija nosorogaIch jad jest śmiertelny, szczególnie, kiedy wąż ugryzie ofiarę w okolice głowy lub szyi. Wszystkie węże w Chorwacji znajdują się pod ochroną.

Żmija nosoroga jest uważana za najgroźniejszego węża w Europie. W 2010 r. w Chorwacji przedstawiciel śmiertelnie ukąsił noworodka. Trzeba jednak pamiętać, że węże w całej Europie zabijają zaledwie 20-30 osób rocznie. W porównaniu z Azją, Ameryką czy Afryką jest to bardzo mała liczba.

Żmije rozpoczęły sezon godowy. Jadowite węże można spotkać w polskich lasachPolsat News

Źródło: Interia/PAP

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}