Na wyspie skrywał się wielki skarb. Najbardziej kompletny szkielet od lat
125 mln lat temu żył i zjadał miejscowe rośliny dinozaur nazwany Comptonatus chasei. Należał do iguanodonów i przemierzał tereny znajdujące się w dzisiejszej Europie w miejscu, gdzie teraz leży Kanał La Manche. Jego szczątki odkryte zostały na wyspie Wight u południowych brzegów Anglii, a są to szczątki szczególnie. To najbardziej kompletny szkielet dinozaura w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat.
Mieszkańcy pokrytej wspaniałymi klifami wyspy Wight żartują, że w zasadzie powinni mieć w herbie dinozaura. Te zwierzęta są w jakimś sensie symbolem wysepki leżącej na Kanale La Manche u południowych brzegów Anglii.
Wyspa Wight jest jednym z najbardziej obfitujących w skamieniałości dinozaurów miejsc w Europie. Znaleziono tu szczątki ponad 20 gatunków dinozaurów oraz innych zwierząt z okresu kredy. W zatoce Compton podczas odpływu widoczne są ślady dinozaura.
Zobacz również:
To efekt przeszłości wyspy, która wyłoniła się pod koniec epoki lodowcowej, gdy stopniał lądolód pokrywający Europę. Wight oddzieliła się wtedy od Wielkiej Brytanii, pojawił się Kanał La Manche, który w dawnych epokach nie istniał. Tereny te w jurze i kredzie przemierzały spore grupy dinozaurów, a obfitość ich szczątków na Wight jest imponująca.
Iguanodony stadami przemierzały Europę
Znajduje się tu szczególnie dużo iguanodonów, czyli sporych roślinożerców mezozoiku. To jedna z najlepiej poznanych grup dinozaurów. Nic dziwnego, znamy je od dwustu lat.
To drugie - po megalozaurze - dinozaury, jakie udało się odkryć, zwłaszcza na terenach dzisiejszej Anglii, Belgii i Francji. Do tej grupy należą takie zwierzęta jak Iguanodon, Edmontosaurus, Ouranosaurus, Camtosaurus czy największy Zhuchengosaurus z Chin, który osiągał aż 16 metrów. Był więc większy od tyranozaura.
Do iguanodonów należał także Comptonatus chasei znaleziony i opisany w tym roku na wyspie Wight. To znalezisko szczególne nie tylko dlatego, że to bardzo duży dinozaur, ale także dlatego, że jego szczątki są najbardziej kompletnym skamieniałym szkieletem dinozaura odnalezionym w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat, od znalezienia mantelizaura w 1914 r. - kolejnego europejskiego iguanodona.
Komptonat żył we wczesnej kredzie zapewne na obszarach lądu obejmujących nie tylko wyspę Wight, ale dno dzisiejszego Kanału La Manche i Morza Północnego. Klimat był tu wtedy ciepły, ale nie tropikalny, ale raczej śródziemnomorski. Częste powodzie, lawiny błotne i pożary sprawiały, że szczątków mamy sporo i są one nieźle zachowane.
Te iguanodony żyły zapewne w stadach, a dorosły osobnik miał wielkość żubra. Ważył niemal tonę, poruszał się głównie na czterech kończynach. Przednie były jednak krótsze i komptonat zapewne nie miał problemu, by wstawać na dwie łapy, np. by sięgnąć wyżej rosnących roślin albo lepiej coś zobaczyć. Aż 149 jego kości wykopano w klifach zatoki Compton na wyspie Wight, stąd jego nazwa.