Maleńki krewny łosia odkryty w dżungli. Waży tyle, co zając albo kot

To przełomowe odkrycie dokonane w lasach Piura w północnym Peru - pisze o znalezieniu nowego gatunku najmniejszego jelenia świata Latinamerican Post. Powołuje się na badania opublikowane w "Journal of Mammalogy", które znalezienie tego jelenia nazywa wręcz "kamieniem milowym w poznaniu przyrody Ameryki Południowy". Maleńki jeleń okrywał się latami w peruwiańskim lesie. Nic dziwnego, jest naprawdę nieduży.

Nowy gatunek pudu odnaleziony w lasach Peru
Nowy gatunek pudu odnaleziony w lasach PeruServicio Nacional De Áreas Naturales Protegidas Por El Estado De Perumateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Niewielkie pudu osiągają zaledwie 5 kilogramów wagi - to tyle, ile waży zając albo spory kot. Te zwierzęta uważane są za najmniejszych przedstawicieli jeleniowatych, porównywalne wielkością do powszechnie znanych jako "myszojelenie" kanczyli z lasów Afryki i południowej Azji. Kanczyle nie są już jednak zaliczane do jeleniowatych, więc nazwa "myszojeleń" jest myląca.

Maleńki krewniak łosia z Ameryki Płd.

Dotąd za najmniejszego z jeleniowatych uważany był pudu południowy z Argentyny i Chile, ale odkryty w 1997 r. w lasach północnej Birmy mundżak stokowy okazał się mniejszy albo porównywalny. Teraz palma pierwszeństwa w świecie mikro-jeleni może przypaść temu nowemu gatunkowi pudu z Peru.

Pudu to niewielkie, reliktowe jelenie południowoamerykańskie zaliczane do podrodziny saren, która obejmuje kilka gatunków z tego kontynentu jak huemal, mazama, ale także mulaki z Ameryki Północnej, arktyczne renifery, ale także łosie, no i sarny. To z nimi pudu są najbliżej spokrewnione, chociaż za bardzo tego nie widać.

Przemykający przez leśny gąszcz maleńki pudu przypomina raczej jednego z tych wielkich gryzoni, które zamieszkują Amerykę Południową, a nie sarnę czy jelenia. Nikt by nie pomyślał, że to maleńki krewniak łosia.

Pudu jest maleńki. Żyje w lasach Peru

Do tej pory wyróżnialiśmy dwa gatunki tych zwierząt. Pudu południowy żyje w Andach i Patagonii, a pudu północny o oryginalnej łacińskiej nazwie Pudu mephistophiles (dlatego nazywany jest także pudu szatankiem) zamieszkuje górskie lasy Peru, Ekwadoru i Kolumbii.

Nowemu gatunkowi pewnie bliżej mu do niego. Las deszczowy Piura, w którym go znaleziono, leży w północno-zachodnim Peru, blisko ekwadorskiej granicy. Zresztą, jak donosi Latinamerican Post, peruwiańska Krajowa Służba Naturalnych Obszarów Chronionych ogłosiła, że to, co wcześniej uważano za jeden gatunek zostało rozróżnione na dwa odrębne.

Pudu szatanek zamieszkuje północną część depresji Huancabamba w Piura, podczas gdy nowy gatunek Pudella carlae występuje dalej na południu.

Nowy pudu jest pierwszym gatunkiem jelenia opisanym w XXI w. i pierwszym znalezionym w Nowym Świecie od ponad 60 lat. Ma to stanowić dowód na mizerię naszej wiedzy o faunie leśnej Ameryki Południowej. Ten mały jeleń, charakteryzujący się krótkimi nogami, występuje endemicznie w Peru, w dolinie Huancabamba przez peruwiańskie karłowate lasy zwane yungi wzdłuż północnej i środkowo-wschodniej strony peruwiańskich Andów.

Młode aktywistki bronią stacji badawczej i zwierzątPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas