Katastrofalny wpływ rakiety Elona Muska. "Jaja ptaków nie przetrwają"

Nie do końca udał się szósty testowy start wielkiej dwustopniowej rakiety Starship. Chociaż firma Space X Elona Muska pisze na swojej stronie o "częściowym sukcesie", to jednak przechwycenie modułu zostało odwołane i spadł on do Zatoki Meksykańskiej. To nie wszystko, gdyż, jak podają media i naukowcy, rakieta jest tak głośna, że może uszkadzać budynki i zabijać ptaki.

Rakieta Starship Elona Muska została skrytykowana przez naukowców. Jest tak głośna, że może niszczyć m.in. jaja ptaków
Rakieta Starship Elona Muska została skrytykowana przez naukowców. Jest tak głośna, że może niszczyć m.in. jaja ptakówEast News

Takie konkluzje można przeczytać na łamach "JASA Express Letters" w opracowaniu Acoustic Society of America. Pomiary hałasu w polu dalekim (to odległość od 9,7 do 35,5 km) zostały wykonane podczas piątego lotu testowego rakiety nośnej Starship Super Heavy firmy SpaceX, w tym pierwszego w historii wykorzystania przez nią wzmacniacza.

Wyniki są jednoznaczne - hałas powodowany przez wielką rakietę Elona Muska jest ogromny i co najmniej dziesięciokrotnie większy od hałasu Falcon 9, innych rakiet firmy Space X.

Space X ogłosiło sukces. Są wątpliwości

Szósty lot testowy rakiety Starship odbył się we wtorek i nie do końca był udany. Polski portal Space24 pisze co prawda o sukcesie: "Rakieta z powodzeniem wzniosła się w kierunku nieba zgodnie z wyznaczonym terminem. Na miejscu obecny był m.in. założyciel firmy SpaceX Elon Musk, a także nowo wybrany prezydent USA Donald Trump" - czytamy.

Tuż nad taflą Oceanu Indyjskiego Starship zmienił pozycję do pionowej, a trzy silniki Raptor zostały uruchomione, aby zmniejszyć prędkość. Segment wylądował i zaczął płonąć. Firma Elona Muska podejmie próbę odzyskania go, natomiast nie jest to istotnym elementem całego planu misji. "Do zobaczenia następnym razem" -podsumowali komentatorzy podczas transmisji na żywo
podaje portal Space24
Start rakiety Starship z Boca ChicaChandan KhannaEast News

Jednakże niektórzy obserwatorzy i komentatorzy są zdania, że ta próba to wpadka i to na oczach Donalda Trumpa. Plan próby zakładał bowiem bezpieczne lądowanie w miejscu startu po przechwyceniu rakiety przez mechaniczne ramiona wieży startowej.

To się nie udało. Przechwycenie rakiety zostało odwołane krótko po starcie z poligonu Boca Chica z Teksasu, a rakieta nośna uderzyła w wodę trzy minuty później.

Podczas piątej próby w połowie października pierwszy moduł Starship, którym jest Super Heavy, został przechwycony przez wieżę startową, a drugi stopień wielkiej rakiety wpadł do morza w sposób kontrolowany. Super Heavy to moduł nośny rakiety Starship. Drugi moduł to statek kosmiczny, a całość napędzają silniki rakietowe Raptor zasilane ciekłym metanem z ciekłym tlenem jako utleniaczem.

SpaceX planuje wykorzystać rakietę Starship do wystrzelenia drugiej generacji satelitów należących do konstelacji satelitarnej Starlink, która dostarcza internet. W przyszłości statek kosmiczny ma wynieść w przestrzeń stację Starlab i wreszcie przyczynić się do planowanej przez Elona Muska turystyki kosmicznej. W dalszej przyszłości Starship ma pomóc w dotarciu do Księżyca i kolonizacji Marsa. Misja Artemis 3 z lądowaniem ludzi na Księżycu miałaby wystartować nawet już w 2026 r.

Elon Musk pokazuje Donaldowi Trumpowi start Starship w Boca ChicaBrandon BellEast News

Hałas rakiety Elona Muska zabije ptaki

Tymczasem badania akustyczne wskazują na duże zagrożenie związane z rakietą Starship i jej nadzwyczajną głośnością. Jak pisał "New York Times", do pomiarów wykorzystano urządzenia umieszczone w Port Isabel w Teksasie, niedaleko Boca Chica. Odnotowały one 144,6 decybeli.To oznacza możliwość powstania fal i uderzeń akustycznych, które mogą niszczyć budynki.

Naukowcy zwracają uwagę na dużą szkodliwość takiego poziomu zanieczyszczeń akustycznych dla życia zwierząt, w tym ptaków. Wysoki poziom hałasu odnotowano wiele kilometrów od miejsca odpalenia rakiety.

Eric Roesch, ekspert ds ochrony środowiska wskazuje na łamach "Popular Science", że wyjściowa moc rakiet Super Heavy wzrosła o 30 proc. od czasu wstępnej oceny ryzyka przeprowadzonej w 2019 r., a ma jeszcze wzrosnąć wraz z kolejnymi startami. I dodał, że "żadne jaja ptaków w okolicy nie przetrwają takiej fali".

Jak posprzątać kosmos?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas