Gryzonie buszują po komisariacie i wyjadają zielony susz. "Są uzależnione"
Uzależnione szczury zjadają zalegający w magazynach amerykańskiej policji zielony susz. Gryzonie mają do dyspozycji 180 tys. kg zarekwirowanego "towaru". Prokuratura wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie, bo przechwycone substancje są dowodami w kilku tysiącach otwartych spraw sądowych.
Gryzonie z Houston w Teksasie wyjadają zarekwirowany w magazynie policji susz. "Te szczury są uzależnione. Trudno sobie z nimi poradzić" – przekazał agencji UPI na konferencji prasowej Peter Stout, szef Houston Forensic Science Center. To nie pierwszy taki przypadek "szczurów na haju" odnotowany w Stanach Zjednoczonych.
Szczury podkradają policjantom "towar"
Dowody przetrzymywane od lat (składowane co najmniej od 2015 r.) w magazynach teksaskiej policji są regularnie zjadane przez stado szczurów. Ze zwierzętami "na haju" za pomocą substancji chemicznych próbują walczyć deratyzatorzy - poinformowała agencja UPI.
Łącznie miasto Houston przechowuje 1,2 mln sztuk dowodów rzeczowych, w tym ok. 181 tys. kg bardzo lubianych przez gryzonie zielonych liści - przekazała agencja, powołując się na słowa burmistrza Johna Whitmire'a.
Urzędnicy miasta Houston zaznaczają, że gryzonie dostały się też do torby, w której znajdowały się halucynogenne grzyby.
Prokuratura okręgowa wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym tłumaczy, że zwierzęta mogły zniszczyć dowody w aż 3,6 tys. spraw.
Policja pozbędzie się dowodów przestępstw
Burmistrz ogłosił na konferencji prasowej, że zamierza zająć się tym problemem, a miasto opracuje plan "uporządkowania sytuacji". W praktyce oznacza to, że z komisariatu będzie musiała zniknąć przetrzymywana kontrabanda.
"Wciąż przetrzymujemy zbędne dowody, które nie wpłyną już na żadne wyroki" - oświadczył Whitmire.
Peter Stout, szef miejskiego centrum kryminalistyki dodał, że szczury, szukając zakazanych substancji, niszczą również inne dowody rzeczowe. Policja wezwała specjalistów od deratyzacji, ale nie byli oni w stanie wykurzyć gryzoni. "Te szczurzy to narkomani. Trudny orzech do zgryzienia" - powiedział Stout.
Nie tylko Houston ma ten problem. Wiosną 2024 r. na niszczenie dowodów skarżyła się też policja z Nowego Orleanu. "Szczury zżerają nasz "towar", wszystkie są na haju" - mówiła nadinspektorka Anne Kirkpatrick w trakcie posiedzenia miejskiej komisji sprawiedliwości. Na tym posterunku odnotowano ponadto obecność karaluchów.