“Globalny sygnał SOS”. Poziom Oceanu Spokojnego rośnie szybciej niż myślimy

Oprac.: Natalia Charkiewicz

„Jestem w Tonga, aby nadać globalny sygnał SOS – Save Our Seas – w sprawie rosnącego poziomu mórz. Katastrofa na skalę światową zagraża temu rajowi Pacyfiku” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na szczycie wysp Pacyfiku w Tonga. Powołał się na wyniki badań, które wskazują, że poziom mórz w tym regionie podnosi się znacznie szybciej niż wynosi średnia światowa.

Wiele wysp na Pacyfiku może zostać kompletnie zalanych.
Wiele wysp na Pacyfiku może zostać kompletnie zalanych.123RF/PICSEL

Światowa Organizacja Meteorologiczna monitoruje pływomierze zainstalowane na plażach Pacyfiku od początku lat 90. XX wieku.

Z nowego raportu opublikowanego przez główną instytucję monitorującą klimat działającą przy ONZ wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat w niektórych częściach Pacyfiku poziom mórz podniósł się o około 15 centymetrów. Według raportu średnia światowa wyniosła 9,4 centymetra.

Poziom wód rośnie i rośnie

Jak twierdzi Celeste Saulo, główna urzędniczka agencji prognostycznej, „coraz bardziej oczywiste jest, że czas na zmianę sytuacji szybko się kończy.”

W niektórych lokalizacjach, zwłaszcza na Kiribati i Wyspach Cooka, odnotowano wzrost, który był równy średniej światowej lub nieznacznie niższy. Jednak w innych miejscach, np. w stolicach Samoa i Fidżi, wzrost był prawie trzykrotnie wyższy.

Wspominaliśmy też ciężką sytuację w Tuvalu, która jest wąską wyspą. Wystarczy jeden sztorm by zmieść ten kraj z powierzchni ziemi.

“Woda morska przeniknęła do gleby wyspy i utrudniła uprawę podstawowych produktów tuvaluskiej diety, takich jak taro, chlebowiec i kokos. Królewskie pływy, które stały się stopniowo bardziej intensywne w ostatnich latach, raz w miesiącu przetaczają się z oceanu przez wyspę, zalewając pas startowy i domy ludzi.”
pisaliśmy.
Tuvalu grozi całkowite zatopienieSergi Reboredo/Associated PressEast News

“Kraje Pacyfiku walczą o przetrwanie”

Otoczone mln km oceanu kraje położone na południowym Pacyfiku są w niebezpieczeństwie. Z raportu wynika, że zdecydowana większość ludzi mieszka w odległości nie większej niż 5 km od wybrzeża.

Cieplejsze wody przyczyniają się do nasilenia katastrof ekologicznych, a zakwaszenie oceanów powoli niszczy rafy koralowe, które są kluczowe dla ekosystemów wodnych. Jednak przede wszystkim rosnący poziom mórz pochłania trudno dostępne tereny i zanieczyszcza źródła pożywienia oraz wodę.

„Zmiana klimatu jest dla nich największym zagrożeniem bezpieczeństwa. Kraje Pacyfiku walczą o przetrwanie, a ograniczenie zanieczyszczenia klimatu jest kluczem do ich przyszłości” - powiedział agencji AFP Wes Morgan, australijski klimatolog.

Kraje Pacyfiku naciskają na kraje zanieczyszczające środowisko dwutlenkiem węgla, aby ograniczyły emisję i sfinansowały programy walki ze zmianą klimatu. Oczekuje się, że kwestia ta będzie szeroko omawiana podczas rozmów na szczycie w ciągu całego obecnego tygodnia.

Jedyna taka wieś w Polsce. Jej kolory przyciągają turystów z całego świataPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas