Gigantyczna powódź w Kazachstanie. Topniejący śnieg zalał tysiące domów

W wyniku rozległego topnienia śniegu w Kazachstanie doszło do wyjątkowo kryzysowej sytuacji. Woda zalała tysiące domów, w wyniku czego ewakuowano ponad 15 tys. mieszkańców z różnych okręgów. Kazachstan to kraj o szczególnym zróżnicowaniu geograficznym i klimatycznym.

Z kazachskich wiosek ewakuowano ok. 13 tys. osób
Z kazachskich wiosek ewakuowano ok. 13 tys. osóbAA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Z powodu masowego topnienia śniegu większość obwodów Kazachstanu mierzy się od kilku dni z gwałtownymi powodziami. Według władz kraju występujące podtopienia i są wyjątkowo dotkliwe, dlatego wprowadzono stan wyjątkowy. Choć sytuacja powtarza się co roku, takich powodzi nie było w Kazachstanie od kilkudziesięciu lat.

Rozległe powodzie w Kazachstanie

Wiceminister ds. nadzwyczajnych Kazachstanu Baurzhan Syzdykov stwierdził 2 kwietnia na posiedzeniu rządu, że liczba osób ewakuowanych ciągle rośnie i we wtorek wyniosła ok. 15 tys. osób - w tym kilka tysięcy kobiet i dzieci.

W wielu regionach kraju prowadzone są działania ochronne i ewakuacyjne, mające na celu udrożnienie dróg. Woda, która zalała budynki mieszkalne i obiekty przemysłowe powstała w wyniku gwałtownego topnienia śniegu. Sytuacja ta powtarza się od wielu lat, jednak w tym roku brak przygotowania na nadchodzące zalania miał dużo gorsze skutki dla mieszkańców wielu okręgów.

Powódź w Kazachstanie uderzyła 1 kwietnia
Powódź w Kazachstanie uderzyła 1 kwietniaAA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Pogoda nie będzie sprzyjać Kazachom

W najbliższych dniach pogoda w niektórych regionach będzie wciąż niekorzystna. Na północy Kazachstanu zalega jeszcze dużo śniegu, który będzie topniał w ciągu najbliższych dni. Na południu kraju prognozowane są z kolei obfite opady deszczu.

Zakres temperatur zimowych i letnich w Kazachstanie rozciąga się w granicach od - 40 do + 40 stopni Celsjusza. Różnice temperatur są więc gigantyczne. Zima w Kazachstanie jest długa i niezwykle mroźna, a lato podobnie - długie, ale upalne. Wiosna i jesień są z kolei bardzo krótkie. Centralna część kraju jest objęte strefą, w której praktycznie nie występują opady.

Kazachstan jest uważany za państwo zmagające się z deficytem wody. Zdecydowana większość terytorium Kazachstanu leży w Azji, a tylko część w Europie. Powierzchnia całkowita Kazachstanu wynosi aż 2 724 902 km². Dla porównania pow. Polski to zaledwie 322 575 km².

Trzaskowski w ''Graffiti'': Most nie jest na tyle szeroki, aby wydzielić pas dla rowerówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas