Francuzi boją się o swoje sery. Unia zaskoczyła nietypowym przepisem

Komisja Europejska była niedawno zmuszona zareagować na skargi francuskich serowarów. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące opakowań. Francuzi bali się, że przez szykowane regulacje słynny camembert nie będzie taki, jakim pokochały go miliony osób na całym świecie, nie tylko w kraju nad Sekwaną.

Francuzi ostro zareagowali na nowe regulacje proponowane przez Komisję Europejską. Chodzi o słynny ser camembert, którego opakowanie nie do końca wpisuje się w nowe, ekologiczne podejście UE
Francuzi ostro zareagowali na nowe regulacje proponowane przez Komisję Europejską. Chodzi o słynny ser camembert, którego opakowanie nie do końca wpisuje się w nowe, ekologiczne podejście UE123RF/PICSEL

Popularny francuski ser camembert tradycyjnie pakowany jest w charakterystyczne, drewniane pudełeczka. Możemy je także spotkać na półkach sklepów w Polsce, choć nie jest to regułą. Historia wyjątkowego opakowania sięga końcówki XIX w.

Francuski camembert kontra unijna ekologia

Inżynier o nazwisku Riedel stworzył lekkie, drewniane pudełko, aby słynny ser lepiej znosił transport na długich dystansach, np. do Stanów Zjednoczonych. To sprawiło, że francuski camembert stał się popularny na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że gdy w Unii Europejskiej zaczęto mówić o opakowaniach do żywności, Francuzi zaczęli bronić swojej tradycji jak lwy. Francuskie media wyliczyły nawet, że z powodu tak drobnej zmiany pracę może stracić aż 2 tys. osób.

Komisji Europejskiej zależy na tym, aby od 2030 r. wszystkie materiały opakowaniowe nadawały się do recyklingu. Dotyczy to także żywności i serów. Przepisy mogą się okazać problematyczne przede wszystkim dla producentów, którzy używają mieszanek tworzyw lub opakowań wielomateriałowych. Drewno nadaje się do recyklingu, ale połączone z innymi materiałami czy naklejoną etykietą - już nie.

Tradycyjne drewniane opakowanie na francuski ser camembert powstało w 1890 r. Dzięki niemu ser mógł być transportowany na dłuższe odległości, m.in. do Stanów Zjednoczonych123RF/PICSEL

Problem nie tylko dla serowarów

"Producenci prawdopodobnie będą musieli dostosować swoje opakowania do recyklingu lub ponownego użycia" - przyznaje w rozmowie z serwisem Politico rzecznik Komisji Europejskiej. "Ale dotyczy to także wszystkich innych wprowadzających na rynek opakowania" - podkreślił.

Mimo tego francuscy serwowarzy chcą, aby Komisja Europejska zrobiła wyjątek dla ich produktów. Boją się, że recykling nietypowych opakowań będzie za drogi. Argumentują, że drewno jest biodegradowalne, a pudełka na camembert w mniejszym stopniu niż plastik zaśmiecają środowisko. W środę europosłowie z Francji na ostatnią chwilę złożyli poprawki do projektowanych regulacji.

Dyskusja nad ostatecznym kształtem przepisów jest nadal otwarta. Aby regulacje weszły w życie, muszą być jeszcze zaakceptowane przez Parlament Europejski i rządy państw członkowskich. Komisja Europejska zapewnia, że rozmawia z przedstawicielami branży, aby rozwiązać wszystkie możliwe problemy.

Pierwsza wegańska restauracja z gwiazdką Michelin we FrancjiINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas