Dziwny wąż znaleziony w lesie. Okazało się, że to zupełnie nowy gatunek

Na zaskakujący widok natknęli się naukowcy z Indii. Spacerując po lesie we wschodniej części kraju, zauważyli martwego węża. Ten nie przypominał jednak żadnego znanego dotąd osobnika. Okazało się, że to zupełnie nowy gatunek.

Naukowcy z Indii opisali nowy gatunek węża Ahaetulla longirostris
Naukowcy z Indii opisali nowy gatunek węża Ahaetulla longirostrismateriały prasowe

O tym odkryciu możemy przeczytać na łamach czasopisma "Journal of Asia-Pacific Biodiversity". Podróżując po stanie Bihar na granicy rezerwatu dla tygrysów Valmiki we wschodnich Indiach, badacze zauważyli węża z rodzaju Ahaetulla, w którym wyróżnia się już 10 odrębnych gatunków. Napotkany osobnik jednak od nich się różnił.

Indie. Odkryto nowy gatunek jadowitego węża

Naukowcy opisują, że nowo odkrytemu gatunkowi najbliżej do A. fusca i A. laudankia, co udało się potwierdzić dzięki badaniom DNA. Różni się on jednak od nich kształtem głowy (ta jest charakterystycznie długa) oraz m.in. kolorem brzucha. Poza tym pokrewne gatunki występują ponad tysiąc kilometrów dalej.

Gatunek nazwano Ahaetulla longirostris. Angielska nazwa to zaś "long-snouted vine snake", co można przetłumaczyć jako "biczowąż długopyski" (nie mylić z biczowąż długonosy, czyli Ahaetulla nasuta). I rzeczywiście, przednia część jego głowy jest zaskakująco długa. Należy on do rodziny połozowatych, do której zalicza się m.in. polskiego zaskrońca.

Nowy wąż z rodzaju Ahaetulla wyróżnia się jaskrawym kolorem i zaskakująco długim pyskiemmateriały prasowe

Nowo opisany wąż jest średniej długości. W przypadku dorosłych osobników wynosi ona ok. 1,2 metra. Szczególną uwagę zwracają głowa węża, która ma trójkątny kształt oraz wyjątkowo długi pysk, stanowiący aż ok. 18 proc. długości głowy.

Ahaetulla longirostris zwykle mają pomarańczowe brzuchy, ale skóra na ich grzbietach może przybierać kolor limonkowo zielony lub brązowo-pomarańczowy.

Do tej pory zasięg występowania tych węży potwierdzono w dwóch stanach Indii: Bihar i Meghalaya, ale naukowcy podejrzewają, że może być szerszy. Węże z rodzaju Ahaetulla uznawane są za łagodnie jadowite.

Czy gniewosz jest groźny? Polski wąż, który lubi ludziPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas