Brokat hamuje fotosyntezę. Mroczna strona błyszczącej ozdoby

Według ekspertów te maleńkie świecące drobinki to w dużej mierze nic innego jak cząstki mikroplastików, które zanieczyszczają środowisko. Z nowych badań wynika, że zakłócają też proces fotosyntezy. Na terenie Unii Europejskiej wprowadzanie brokatu na rynek zostało już zakazane.

 Brokat ma za kilka lat zniknąć ze sklepowych półek na terenie Unii Europejskiej
Brokat ma za kilka lat zniknąć ze sklepowych półek na terenie Unii Europejskiej123RF/PICSEL

Według naukowców świecący brokat ma o wiele więcej wad niż zalet. Nowe badania wskazują, że plastikowe drobinki brokatu upośledzają zdolność niektórych roślin wodnych do fotosyntezy. Analizę przeprowadzono na podstawie obserwacji moczarnicy argentyńskiej (Egeria densa).

Świeci, ale ma zły wpływ na rośliny

Moczarnica argentyńska występuje powszechnie w wodach Ameryki Południowej: Argentynie, Brazylii i Urugwaju. Badacze postanowili wyhodować rośliny w warunkach laboratoryjnych, aby sprawdzić, jaki wpływ na biochemiczne procesy może mieć zanieczyszczenie plastikiem (w tym wypadku mikroplastikiem pochodzącym z brokatu). W tym celu "karmili" wodne rośliny wodą zawierającą kolorowe drobinki.

Według naukowców z Uniwersytetu Federalnego w São Carlos (UFSCar) w Brazylii plastik zawarty w brokacie spowalnia fotosyntezę, czyli proces, w którym rośliny czerpią niezbędne składniki odżywcze

Badacze alarmują, że, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę dokładnych badań nad negatywnym wpływem brokatu na rośliny i środowisko, trudno jest oszacować, jak poważny jest to problem. Zakłócenia w wytwarzaniu substancji organicznych mogą jednak zachodzić w całym ekosystemie, a nie tylko u pojedynczych gatunków roślin. 

"Jeśli istnieją bardziej zrównoważone alternatywy dla brokatu, dlaczego nie przejść na nie od razu?" - pyta retorycznie współautorka badania Irineu Bianchini. 

Zakaz sprzedaży brokatu na terenie UE

Komisja Europejska zdecydowała w 2023 r. o zakazaniu sprzedaży niektórych rodzajów brokatów. Chodzi o produkty zawierające drobiny mikroplastiku. Celem zakazu jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, które powodują te mikrocząstki. Brokat z plastiku można zastąpić produktami biodegradowalnymi.

Zakaz sprzedaży produktów, które zawierają mikroplastik, będzie obowiązywał od 2025 r. w przypadku kosmetyków do makijażu, w tym do ust i paznokci, 2027 r. dla kosmetyków spłukiwanych oraz od 2029 r. w przypadku kosmetyków, które tej cechy nie posiadają. Od 2025 r. 

Drobiny z tworzyw sztucznych zanieczyszczają środowisko, w tym glebę i wodę. Przedostają się do organizmów, a z żywnością - także do ludzkiego układu pokarmowego. Mikroplastik wykryto już m.in. w płucach i mózgu człowieka.

Nielegalne składowisko odpadów na Śląskumateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas