Żelazne zęby bobra tną drewno lepiej niż piły. Wiadomo, dlaczego mają taki kolor
Choć odcień zębów bobrów jest niepodobny do wyglądu uzębienia ludzi, to właściwości bobrzych zębów są godne pozazdroszczenia. Te sporych rozmiarów gryzonie tną drzewa w kilku celach, a ich obecność w ekosystemach jest kluczowa.
Żółte, a nawet pomarańczowe zęby bobra są supermocne i wytrzymałe. Odcień uzębienia tych największych europejskich gryzoni jest wynikiem obecności domieszki żelaza. Właśnie dzięki niemu zęby tych zwierząt są tak mocne, a zarazem odporne na działanie bakterii Streptococcus mutans, które mogą wywołać próchnicę. Żelazo zapobiega także kwasowej erozji szkliwa bobra.
Ludzie nie mają w szkliwie tyle żelaza, ile bobry, dlatego nie są tak silne. W naszych zębach jest z kolei więcej jonów magnezu. Spożywając produkty bogate w żelazo możemy w jakimś stopniu utwardzać szkliwo - potwierdzają to badania. Według dentystów wiedza o składzie chemicznym zębów bobra jest bardzo cenna, ponieważ może stanowić kierunek w celu doskonalenia szkliwa ludzi w przyszłości.
Po co bobrowi takie silne zęby?
Żelazne zęby
Siekacze bobrów są tak silne, że mogą ściąć drzewo o średnicy kilkudziesięciu, nawet 70 cm. Tempo wycinki drzew dokonywanej przez bobry może być oszałamiające, a odgłosy temu towarzyszące nie kaleczą uszu jak wycie pił. Te wyjątkowe zwierzęta mogą wyciąć nawet cały lasek!
Po co bobry "tną" drzewa? Powodów jest kilka.
- Bobry obgryzają korę i łyko, bo to ich pokarm. Ale potrzebują budulca, aby budować żeremia i tamy - mówi Interii Roman Głodowski ze Stowarzyszenia Nasz Bóbr.
Kolejną ważną sprawą jest to, że bobry ścinają drzewka, ponieważ chcą dostać się do zjadanych przez nie gałązek i liści. Jesienią gromadzą zapasy przed zimą.
- Wbrew powszechnej opinii, że bobry "gryzą" drzewa przede wszystkim po to, aby ścierać zęby, nie jest to ich głównym celem - dodaje Roman Głodowski. Zwierzęta te rzeczywiście ścierają zęby na twardym drewnie, ale nie jest to podstawą ich działań.
Praca i ochrona bobra
Bytowanie bobrów w środowisku ma szczególne znaczenie dla całej przyrody, w tym dla nas. Zwierzęta przyczyniają się do tworzenia wilgotnych i bagiennych siedlisk, a także zwiększania retencji wody. Bobry nazywane są wojownikami w walce z dotkliwą suszą. Równocześnie przybywa miejsc, których bobry nie chcą lub nie mogą już zasiedlać, a i ich nieobecność jest rekompensowana działaniami ludzi.
Bóbr europejski (Castor fiber) podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. W związku z tym obowiązuje bezwzględny zakaz niszczenia żeremi, tam bobrowych oraz krzywdzenia i zabijania tych zwierząt.
Z ostatnich badań naukowych wynika, że bobry stanowią alternatywny "przysmak" dla wilków. Tam, gdzie drapieżnik nie może upolować sarny lub jelenia, decyduje się na dietę z bobra. Jak dodaje Roman Głodowski, przyroda sama się reguluje i nie potrzebuje do tego ingerencji człowieka.
7 kwietnia obchodzony jest Dzień bobra.