Wkrótce ruszą kredyty w ramach "Czystego powietrza"
Już od 1 lipca będzie się można ubiegać o kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze".
Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Bank przywołując badania opinii społecznej podkreśla, że 46 proc. Polaków twierdzi, że smog jest poważnym problemem w okolicy, gdzie mieszkamy. Smog przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby, a wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Zwrócono ponadto uwagę, że w świetle uchwał antysmogowych w najbliższych latach musimy zrezygnować z ogrzewania domów starymi i nieefektywnymi piecami, tzw. kopciuchami.
Przypomniano, że BGK będzie gwarantował kredyty udzielane przez banki na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów w ramach programu "Czyste powietrze".
Bank wskazał, że pierwsze banki kredytujące już podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wkrótce klienci będą mogli złożyć w jednym okienku wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu "Czyste powietrze", która spłaci część kredytu. "Oznacza to, że już niedługo każdy zainteresowany będzie miał szansę otrzymać kredyt bankowy na sfinansowanie przedsięwzięcia z programu Czyste powietrze jeszcze przed jego rozpoczęciem. Osoby starające się o dofinansowanie z Czystego powietrza nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu" - wyjaśniono.
- Poza wymianą kotła (pieca), kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto poprawić efektywność energetyczną budynku przede wszystkim przez ocieplenie ścian i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne - niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego - wskazuje wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że pierwsze banki już w lipcu ruszą z ofertą kredytową. Zwrócił ponadto uwagę, że dzięki gwarancjom banki są w stanie zaoferować korzystne warunki finansowania np.: poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zwiększenie dostępnej kwoty kredytu lub obniżenie jego ceny. "Zaangażowanie banków we wdrażanie programu to praktyczny przykład społecznej odpowiedzialności sektora bankowego, który uwzględnia cele społeczne i ochrony środowiska w realizacji swoich strategii biznesowych" - zaznaczył Pietraszkiewicz.
NFOŚiGW na razie podpisał siedem umów z bankami w "Czystym powietrzu". Są to: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.