Wkrótce ruszą kredyty w ramach "Czystego powietrza"

Już od 1 lipca będzie się można ubiegać o kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze".

Ruszają kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze"
Ruszają kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze"123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Bank przywołując badania opinii społecznej podkreśla, że 46 proc. Polaków twierdzi, że smog jest poważnym problemem w okolicy, gdzie mieszkamy. Smog przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby, a wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Zwrócono ponadto uwagę, że w świetle uchwał antysmogowych w najbliższych latach musimy zrezygnować z ogrzewania domów starymi i nieefektywnymi piecami, tzw. kopciuchami.

Przypomniano, że BGK będzie gwarantował kredyty udzielane przez banki na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów w ramach programu "Czyste powietrze".

Bank wskazał, że pierwsze banki kredytujące już podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wkrótce klienci będą mogli złożyć w jednym okienku wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu "Czyste powietrze", która spłaci część kredytu. "Oznacza to, że już niedługo każdy zainteresowany będzie miał szansę otrzymać kredyt bankowy na sfinansowanie przedsięwzięcia z programu Czyste powietrze jeszcze przed jego rozpoczęciem. Osoby starające się o dofinansowanie z Czystego powietrza nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu" - wyjaśniono.

- Poza wymianą kotła (pieca), kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto poprawić efektywność energetyczną budynku przede wszystkim przez ocieplenie ścian i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne - niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego - wskazuje wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że pierwsze banki już w lipcu ruszą z ofertą kredytową. Zwrócił ponadto uwagę, że dzięki gwarancjom banki są w stanie zaoferować korzystne warunki finansowania np.: poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zwiększenie dostępnej kwoty kredytu lub obniżenie jego ceny. "Zaangażowanie banków we wdrażanie programu to praktyczny przykład społecznej odpowiedzialności sektora bankowego, który uwzględnia cele społeczne i ochrony środowiska w realizacji swoich strategii biznesowych" - zaznaczył Pietraszkiewicz.

NFOŚiGW na razie podpisał siedem umów z bankami w "Czystym powietrzu". Są to: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas