W Polsce mamy 1500 rezerwatów. Na kolejne możemy czekać nawet kilka lat

Nowe rezerwaty przyrody powstaną z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Lasów Państwowych. Być może jeszcze w tym roku ochroną zostaną objęte wyjątkowe obszary przyrodnicze, ale na powołanie części rezerwatów będzie trzeba czekać jeszcze kilka lat.

Trwają wizje terenowe przyszłych 100 rezerwatów. Mają powstać z okazji 100-lecia istnienia Lasów Państwowych
Trwają wizje terenowe przyszłych 100 rezerwatów. Mają powstać z okazji 100-lecia istnienia Lasów PaństwowychMarcin RutkiewiczEast News

W ramach akcji "100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych" do tej pory z nadleśnictw spłynęło 218 propozycji dotyczących utworzenia nowych rezerwatów, ale nie jest to lista zamknięta - swoje propozycje przedstawiły również organizacje przyrodnicze i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. "Za nami większość wizji lokalnych i analiza dokumentacji. W najbliższych dniach RDOŚ rozpoczną konsultacje społeczne dotyczące planowanych rezerwatów" - podają leśnicy.

Nowe rezerwaty przyrody. Trwają konsultacje

Rezerwaty przyrody ustanawia zarządzeniem regionalny dyrektor ochrony środowiska. Zarządzenie określa: nazwę rezerwatu, jego położenie lub przebieg granicy, cele ochrony oraz to, kto nadzoruje rezerwat. Teraz zespoły powołane w celu ustalenia nowych rezerwatów sprawdzają, czy zaproponowane projekty spełniają formalne normy, aby mogły zostać uznane za rezerwaty.

Aby dany obszar został objęty tą formą ochrony musi wyróżniać się szczególnymi wartościami: przyrodniczymi, krajobrazowymi, naukowymi, czy kulturowymi. Rezerwat może powstać np. na obszarach, gdzie natura nie została znacznie przekształcona lub, gdzie znajdują się ostoje i siedliska: zwierząt, roślin, grzybów.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych uważa, że w Polsce jest wiele takich unikalnych miejsc. "W pierwszej kolejności analizowane są propozycje, które posiadają najbardziej aktualną dokumentację lub inne opracowania. W większości planowanych rezerwatów odbyły się już wizje terenowe z udziałem leśników i pracowników RDOŚ. Ostatnie mają zostać przeprowadzone do końca sierpnia" - podają Lasy Państwowe. Po zakończeniu tego procesu powstanie pełna lista proponowanych rezerwatów.

Proces może trwać nawet kilka lat

Decyzje w sprawie utworzenia nowych rezerwatów mają podejmować regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. "Cały proces powoływania nowych rezerwatów może trwać kilka lat, jednak - dzięki dobrej współpracy - liczymy, że pierwsze rezerwaty RDOŚ będą ustanowione jeszcze w tym roku" - przekazały Lasy Państwowe.

Leśnicy obiecują równocześnie, że nie poprzestaną na powołaniu 100 rezerwatów, a takie nowe obszary będą nadal powstawać w Polsce. Według Witolda Kossa dzięki takim inicjatywom zwiększą się obszary przyrodnicze objęte ochroną w kraju. 

Dyrektor generalny Lasów Państwowych dodaje, że Lasy Państwowe wyłączyły z użytkowania gospodarczego wszystkie zaproponowane tereny, nawet te na których ostatecznie nie zostaną ustanowione rezerwaty. To efekt wypracowany wspólnie z przyrodnikami i działaczami społecznymi.

W Polsce znajduje się obecnie 1512 rezerwatów przyrody. Łącznie obejmujących ok. 169 tys. hektarów, co stanowiło to 0,54 proc. powierzchni kraju. 86 proc. powierzchni lasów objętych rezerwatami należy do Lasów Państwowych. 1296 rezerwatów znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Instytucja Lasów Państwowych powstała w 1924 roku.

Warszawa jak Bieszczady. Powietrze zaskakuje dobrą jakościąPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas