Uwaga na smog! Znów bardzo zły stan powietrza w Polsce

Luty zaczynamy od kolejnych rekordów smogu. Bardzo zły stan powietrza odnotowano w wielu miastach w centrum i na południu kraju. Miejscami normy przekroczone są prawie 1000 proc.

article cover
Pexels.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W nocy temperatury spadły znacznie poniżej zera. W Małopolsce miejscami było nawet -20 stopni Celsjusza. Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla centralnej oraz południowej Polski. To spowodowało konieczność bardziej intensywnego ogrzewania, a co za tym idzie, pojawił się smog.

Najgorsza sytuacja jest w tej chwili w województwie małopolskim. W Krakowie i jego okolicach normy zostały przekroczone o ponad 600 proc. Tam też padł rekord. W Cikowicach, niedaleko Bochni, poziom pyłów PM 2,5 przekracza normy 1064 proc. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest teraz na południowy wschód od Krakowa.

Źle jest także w województwie śląskim. W mniejszych miejscowościach, jak Pszów, Syrynia czy Rogów, dopuszczalne normy zostały przekroczone średnio o prawie 700 proc. Najgorzej jest w Raciborzu oraz Zebrzydowicach. W tej ostatniej miejscowości poziom pyłów PM 2,5 przekracza 1064 proc.

Im bardziej na północ, tym lepiej. W Katowicach, Sosnowcu czy Piekarach Śląskich, stan powietrza przekroczył normy prawie trzykrotnie. Gorzej jest za to w Częstochowie. Tam czujniki wskazują miejscami przekroczenie norm nawet o 1000 proc.

We Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Łodzi czy Warszawie normy zanieczyszczeń przekroczone są od 300 do 500 proc. Po raz kolejny rekordy na Mazowszu bije Tomaszów Mazowiecki.

Fala smogu w Polsce jest związana z mrozami, bezwietrzną pogodą i ogrzewaniem domów tzw. „kopciuchami”. W najbliższym czasie ma się zrobić cieplej, ale meteorolodzy ostrzegają, że znów bardzo zimno będzie w drugiej połowie lutego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas