Uwaga na smog! Zły stan powietrza w wielu miastach
Ostatni tydzień lutego rozpoczynamy od smogu. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski. W Rybniku normy smogu zostały przekroczone nawet ośmiokrotnie. To dzisiejszy rekord kraju.
Bardzo zła jakość powietrza jest także w Zabrzu, Myszkowie oraz Mysłowicach. Tam stężenie pyłu PM2.5 zostało przekroczone od 500 do ponad 700 proc.
Złe powietrze jest także w Krakowie. Dzisiaj rano dopuszczalny poziom został tam przekroczony nawet trzykrotnie. Gorzej jest w podkrakowskich miejscowościach. W Wieliczce, Zabierzowie oraz Rzozowie poziom zanieczyszczenia powietrza wynosi nawet 500 proc. Najgorsze odczyty są w Modlniczce. Tam wskaźniki pokazują ponad 6-krotne przekroczenie norm.
Smog doskwiera także mieszkańcom Częstochowy, Radomska oraz Łodzi. Dopuszczalne poziomy przekroczono w tych miastach trzykrotnie.
Z kolei we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu oraz Radomiu stan powietrza jest umiarkowany. Gorzej oddycha się za to w podwarszawskim Legionowie, gdzie wskaźniki pokazują nawet 300 proc. normy.
Smog daje się także we znaki mieszkańcom Bydgoszczy, Przasnysza oraz Mławy. Tamtejszy poziom stanu powietrza jest bardzo zły i został przekroczony nawet o 600 proc.
Złe powietrze jest dzisiaj także na Podlasiu. W Suwałkach oraz Augustowie wskaźniki pokazują około 600 proc. dopuszczalnej normy. Nieco lepiej jest w Mrągowie oraz Olsztynie. Tam poziom smogu przekroczono dwukrotnie.
Dobry stan powietrza jest za to w nadmorskich miejscowościach. Na polskim wybrzeżu od Świnoujścia, aż po Hel powietrze jest czyste. Wyjątkami są Ustka oraz Trójmiasto. W Gdańsku normy przekroczono trzykrotnie.
Jest szansa, że to już ostatni smog tej zimy. Prognozy długoterminowe pokazują, że, przynajmniej na teraz, zima odpuściła. Temperatury w całym kraju mają wynosić powyżej 5 st., miejscami nawet kilkanaście. Meteorolodzy jednak ostrzegają: zima może wrócić. Z prognoz wynika, że arktyczny wyż, który poprzednio przyniósł nam silne mrozy, może pojawić się na wschodzie i północy Polski w połowie marca.