Ustawa o systemie kaucyjnym w Sejmie. Skierowano ją do komisji
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Projekt ustawy wprowadzającej w Polsce system kaucyjny został w czwartek odesłany po pierwszym czytaniu do sejmowych komisji gospodarki oraz środowiska. Komisje te mają przedstawić sprawozdanie do 11 lipca.
Zgodnie z projektem system kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
System kaucyjny w Polsce od 2025 r.
Przedstawiając projekt ustawy, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział, że wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.
"Będzie to system powszechny, bezparagonowy na terenie całego kraju. Określiliśmy wielkość sklepów, które będą zobligowane do tego aby (...) przyjmować opakowanie. Wielkość powyżej 200 m kwadratowych zakłada, że te sklepy będą zobligowane" - stwierdził Jacek Ozdoba.
Wiceminister wyjaśnił, że mniejsze sklepy nie będą zobowiązane do uczestnictwa w systemie kaucyjnym z uwagi na możliwości lokalowe.
Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym.
Mniej śmieci w lasach i wyższe poziomy recyklingu
Według resortu klimatu i środowiska nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania, a pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.
Do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu.
Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu. Zgodnie z opublikowanym w kwietniu projektem rozporządzenia, do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona miałaby zostać kaucja w wysokości 50 gr.