Szczerski: Konsultacje prezydenta z liderami państw Trójmorza przed szczytem klimatycznym
- Prezydent Andrzej Duda odbywa konsultacje z liderami krajów Trójmorza przed przyszłotygodniowym szczytem klimatycznym organizowanym przez prezydenta USA. W piątek rozmawiał z prezydentami Słowenii i Litwy - poinformował PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Dudę do udziału w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu. W szczycie, który odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji.
Duda wystąpi podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsce pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną. Szczerski zaznaczył, że podczas przyszłotygodniowego szczytu prezydent przedstawi polskie koncepcje i doświadczenia w zakresie sprawiedliwej transformacji gospodarczej, kreowania nowych miejsc pracy w innowacyjnych przemysłach związanych z zieloną gospodarką oraz poruszy kwestie bezpieczeństwa energetycznego.
Prezydencki minister poinformował, że w piątek prezydent Duda rozmawiał o tych kwestiach z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. - Prezydenci poruszyli także problemy walki z pandemią oraz kwestie bezpieczeństwa w związku z sytuacją wokół Ukrainy - dodał Szczerski. Według ministra kolejne rozmowy prezydenta Dudy z przywódcami państw Trójmorza planowane są w przyszłym tygodniu.
Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie prezydent USA, zaplanowano na piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. W 2017 r. Donald Trump ogłosił wyjście z porozumienia. Z przyczyn formalnych, stało się do dopiero 21 listopada 2020 r., dzień po wyborach prezydenckich. Pierwszą decyzją Joe Bidena po zaprzysiężeniu było ponowne przystąpienie do porozumienia, które nastąpiło w lutym.
Prezydent USA zapowiedział, że do czasu kwietniowego szczytu przywódców, Stany Zjednoczone przedstawią ambitny cel klimatyczny na 2030 r. - Jako nasz nowy, ustalony na szczeblu krajowym wkład w ramach Porozumienia Paryskiego - zaznaczył Biden.
Agencja Reutera powołując się na dwa źródła poinformowała, że USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.