Startuje nabór dla przyjaznych klimatowi gmin uzdrowiskowych

Ruszył nabór skierowany dla gmin uzdrowiskowych na inwestycje ekologiczne - poinformował NFOŚiGW. Budżet programu to ćwierć miliarda złotych.

Uzdrowisko Ciechocinek, zdj. ilustracyjne
Uzdrowisko Ciechocinek, zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że gminy mogą zdobyć pieniądze na projekty wzmacniające je przed zmianami klimatu. Głównym celem programu "Klimatyczne Uzdrowiska" jest upowszechnienie w gminach uzdrowiskowych nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań, które pozwolą uchronić kurorty przed następstwami zmian klimatu.

Inwestycje, które finansowo wspierać będzie Fundusz, mają doprowadzić m.in. do poprawy jakości powietrza i wzrostu efektywności energetycznej w samorządach uzdrowiskowych. Środki będzie można zdobyć także na zwiększenie produkcji energii z OZE, rozwój zieleńców i parków, rozbudowę zielono-niebieskiej infrastruktury - w tym systemów wód opadowych i kanalizacji deszczowej, a także budowy i modernizacji ujęć wód i sieci wodociągowych dla poprawy zaopatrzenia ludności w wodę do picia.

Nowy program NFOŚiGW skierowany do gmin uzdrowiskowych wpisuje się w Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu, składa się z dwóch części. Pierwszej - adaptacji do zmian klimatu oraz drugiej, czyli wsparcia efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych.

Budżet programu to ćwierć miliarda złotych, a nabór trwać będzie do 2024 r. lub do wyczerpania środków. Fundusz wspierać będzie inwestycje zarówno dotacjami, jak i pożyczkami.

Jak wyjaśniono beneficjentami programu mogą być JST posiadające status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej, spółki prawa handlowego, w których samorządy posiadają 100 proc. udziałów. Dodano, że z pomocy finansowej będzie mogło skorzystać około 50 gmin. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas