Sprawdź, co możesz zrobić z choinką
Żywa choinka przed Świętami i w Święta to radość, później zwykle problem. Sprawdziliśmy, w jaki sposób w różnych miastach można ekologicznie wyrzucić bądź oddać drzewko oraz co się z nim później stanie.
Według tradycji choinkę powinno się rozebrać z ozdób i wynieść przed świętem Trzech Króli 6 stycznia. Mimo to wiele bożonarodzeniowych drzewek wciąż jest w naszych domach.
Jeżeli żywych choinek chcemy się pozbyć się ekologicznie i zgodnie z prawem (czyli np. nie wyrzucając do lasu albo paląc w piecu), to rozwiązań jest kilka. Pierwszy to kosz na odpady bio, bądź - jeżeli to większe drzewo - wielki gabaryt. Taką możliwość mają mieszkańcy wszystkich miast w Polsce. Drugie rozwiązanie, to przedłużenie życia drzewka, poprzez oddanie go do specjalnego punktu, aby zostało posadzone. Trzeci, to przekazanie na karmę dla zwierząt, bądź kompost.
Terminy oddawania drzewek różnią się w zależności do gminy, a zasady oraz terminarz należy sprawdzić na stronie swojego urzędu. Na przykład w Mławie akcja zbierania całych drzewek z domów jednorodzinnych kończy się 20 stycznia. Potem choinkę można wrzucić do pojemnika z bioodpadami, jednak pień i gałęzie muszą być rozdrobnione.
W Płońsku zbór drzewek ruszył 18 stycznia. Posłużą, jako biopaliwo do ogrzewania osiedli. W Krakowie drzewka w doniczkach można oddawać do 1 lutego. Mają zasilić nowopowstający iglasty lasek miejski. W Gdańsku choinki są traktowane, jak odpady bio i będzie je można oddawać do końca lutego. Dłuższy termin na oddanie ma Szczecin. Tam choinkę będzie można wyrzucić, jako odpad bio, aż do końca marca.
Pozostałości po choinkach w Zielonej Górze będą użyźniały ziemię miejskich klombów. Skorzystają także podopieczni Bajkowej Zagrody w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze, gdzie gałęzie staną się karmą. Tamtejszy Zakład Gospodarki Komunalnej chce również zawieźć drzewka do lokalnego gospodarstwa agroturystycznego, gdzie z choinek skorzystają zwierzęta. Drzewka w doniczkach będą też sadzone w Szczecinie oraz Lublinie. Z kolei w Łodzi choinki są zbierane na kompost.
Kolejny przykład recyclingu choinek daje Ostrów Wielkopolski. Miasto prowadzi akcję "Zielona energia z choinek", organizowaną przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego. Mieszkańcy mogą oddać choinki do 29 stycznia. Te zostaną przerobione na biomasę, która zapewni ciepło i prąd z lokalnej elektrociepłowni. Z kolei te drzewka, które oddano w doniczkach i będą się do tego nadawały, zostaną posadzone na terenie miasta.
Są też inne rozwiązania. O oddawanie choinek apeluje m.in. właścicielka hodowli alpak w Łazach w Zachodniopomorskiem. Jak się okazuje, te zwierzęta uwielbiają jeść iglaste gałązki, więc bożonarodzeniowym drzewkiem można też nakarmić alpakę.
Z wyliczeń Lasów Państwowych wynika, że rok temu w polskich domach było nawet 6 mln choinek. Ile było ich podczas ostatniego Bożego Narodzenia, jeszcze nie wiadomo.