Ryś nad Bałtykiem. Dziki kot zapędził się nad polskie morze

W jednej z miejscowości niedaleko Darłowa nad Morzem Bałtyckim zaobserwowano niedawno rysia. Dzikie koty coraz częściej są widywane w naszym kraju, ale spotkanie z nim nad Bałtykiem nadal można uznać za wyjątkowe.

Nad Bałtykiem można było niedawno zobaczyć rysia. Osobnik zawędrował na plażę w okolicy Darłowo w woj. zachodniopomorskim
Nad Bałtykiem można było niedawno zobaczyć rysia. Osobnik zawędrował na plażę w okolicy Darłowo w woj. zachodniopomorskim123RF/PICSEL

O obserwacji rysia w miejscowości Wicie niedaleko Darłowa (woj. zachodniopomorskie) poinformowała czytelniczka portalu Sławno Nasze Miasto. Pani Małgorzata, emerytowana nauczycielka biologii, przesłała nawet zdjęcia do redakcji.

Wicie. Nad Bałtykiem pojawił się ryś

Ryś został zauważony przez czujną obserwatorkę podczas spaceru po plaży pod koniec maja ok. godz. 5:30 rano. Pojawiły się też relacje pracowników Nadleśnictwa Sławno, którzy stwierdzili, że plaże w tym regionie stały się za sprawą rysia jak afrykańskie safari.

"Ryś leży sobie i nie przejmuje się ludźmi, a ci z aut go fotografują" - powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno Tadeusz Lewandowski w rozmowie z portalem Nasze Miasto.

Kot miał na szyi obrożę telemetryczną, co oznacza, że pochodzi z programu reintrodukcji rysia w Polsce prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

Specjaliści skontaktowali się z redakcją portalu i podkreślili, że plaża nie jest niestety dobrym miejscem dla rysi ze względu na dużą liczbę turystów. Przyrodnicy zapowiedzieli, że spróbują przetransportować dzikiego kota w inne miejsce.

W Polsce żyje w sumie ok. 200 rysi. Samo ZTP w ramach programu reintrodukcji wypuściło ich na wolność ok. 80. Dzikie koty coraz lepiej radzą sobie w naturze, ale potrzebują do życia określonych warunków, takich jak duże obszary leśne.

Wyjątkowe nagranie. Udało się uchwycić nocne polowanie rysiaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas