Rozpoczęły tradycyjne spacery. Kierowcy muszą ustąpić im miejsca

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Rozpoczęły się pierwsze migracje rodzin nurogęsi w stronę Wisły. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem przeszła już przez ruchliwą Czerniakowską. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Jak co roku o tej porze, nurogęsi w Warszawie ruszyły przez miasto w stronę Wisły
Jak co roku o tej porze, nurogęsi w Warszawie ruszyły przez miasto w stronę Wisły123RF/PICSEL

Od wielu lat społecznicy, aktywiści i mieszkańcy śledzą wyprawy nurogęsi, które z Łazienek przechodzą wraz z młodymi do Wisły. To ciężka i pełna niebezpieczeństw wyprawa. Od ubiegłego roku za bezpieczną podróż nurogęsi odpowiada miejski zarząd zieleni.

Warszawa. Nurogęsi rozpoczęły spacery nad Wisłę

Rzeczniczka zarządu zieleni Karolina Kwiecień-Łukaszewska przekazała, że wiosną w Parku Agrykola można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny, nielicznie gniazdujące w Polsce - nurogęsi.

"Po opuszczeniu gniazda matki wraz z młodymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich przez kanał Piaseczyński, ul. Myśliwiecką i Czerniakowską do Wisły. Od początku kwietnia, jak co roku, pracownicy zarządu zieleni wraz ze służbami i mieszkańcami angażują w pomoc samicom nurogęsi i ich młodym" - dodała.

"Za nami już pierwsza taka przeprawa. W minioną niedzielę zabezpieczaliśmy przejście mamy z 14 nurogąsiątkami. Z roku na rok staramy się usprawniać akcję wsparcia tych ptaków w przejściu przez Wisłostradę. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Wyznaczyliśmy dyżuru wolontariuszy, którzy zostali przeszkoleni m.in z zasad kierowania ruchem" - poinformowała rzeczniczka.

Urzędnicy: Prosimy zachować czujność

Urzędnicy apelują do mieszkańców o zachowanie czujności. "Kierowców i rowerzystów prosimy o ostrożną jazdę, a spacerowiczów o zachowanie bezpiecznego dystansu, by nie płoszyć migrujących ptaków. Prośba też do właścicieli psów o wyprowadzenie pupili na smyczy" - dodała.

"Jeśli ktoś z państwa spotka nurogęsi szykujące się do przeprawy, to prosimy do nich zbyt blisko nie podchodzić, gdyż są to ptaki dość płochliwe. W takim przypadku najlepiej powiadomić straż miejską, która podejmie już dalsze kroki" - poinformowała Kwiecień-Łukaszewska.

St. insp. Jerzy Jabraszko z referatu prasowego straży miejskiej zaapelował o wolniejszą jazdę i ostrożność w pokonywaniu fragmentów ulic Myśliwieckiej i Czerniakowskiej oraz o na reagowanie na sygnały służb miejskich.

Nurogęsi są objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. W Warszawie gniazdują niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich i okolicach, mimo że nurogęś nie należy do gatunków parkowych, a park jest oddalony od Wisły.

Zanim ptaki przeniosą się do koryta rzeki, zamieszkują dziuple drzew. Żywią się głównie rybami, których brakuje im w parkowych zbiornikach i kanałach. Dlatego od razu po wykluciu piskląt matki prowadzą je do Wisły. W wodzie matki transportują młode na grzbiecie. W ten sposób chronią je przed niebezpieczeństwami, ale także natłuszczają swoją wydzieliną z gruczołu kuprowego, zabezpieczając pióra piskląt przed przemakaniem.

"Wydarzenia": Uwaga na drogach. Przez jezdnię mogą przechodzić chronione nurogęsiPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas