Puszcza Białowieska może stracić status UNESCO? Wiceminister mówi jasno

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Puszczy Białowieskiej nadal grozi odebranie przez UNESCO statusu dziedzictwa przyrodniczego - ocenił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Zapewnił jednak, że resort pracuje nad rozwiązaniem i chce zmian m.in. jeśli chodzi o zaporę na granicy, która rani zwierzęta.

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zwrócił uwagę, że Puszcza Białowieska nadal może stracić status obiektu UNESCO
Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zwrócił uwagę, że Puszcza Białowieska nadal może stracić status obiektu UNESCOFilip Naumienko/Adam Lawnik/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Kwestia utraty dziedzictwa UNESCO przez Puszczę Białowieską jest cały czas nas stole" - powiedział wiceszef resortu klimatu i środowiska w rozmowie z PAP. Chodzi o to, że nie opracowano jeszcze planu zarządzania obiektem po rozszerzeniu go w 2014 r. o nadleśnictwa Hajnówka, Białowieża i Browsk.

Puszcza Białowieska i rozmowy z UNESCO

Zgodnie z wytycznymi UNESCO każdy obszar UNESCO powinien mieć plan zarządzania. Przy złożeniu wniosku renominacyjnego taki plan nie został jednak opracowany.

Poprzednie władze do początku grudnia 2023 r. miały zakończyć konsultacje społeczne nad przygotowanym i przedłożonym ministerstwu planem zarządzania polską częścią obiektu Białowieża Forest. Dokument - na zlecenie ministerstwa - przygotował Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Prace nad nim trwały dwa lata.

UNESCO upominało się plan zarządzania obiektem w 2019 i 2021 r. IOŚ go opracował, teraz czeka na akceptację w ministerstwie. Wiceminister Dorożała mówi, że dokument jest obecnie analizowany.

Ministerstwo jest w kontakcie z UNESCO m.in. jeśli chodzi o zaporę w Puszczy. Pojawiły się doniesienia, że zwierzęta zaplątują się w drut i giną. "Zwierzęta w niego wpadały i na nim się wykrwawiały. Prace zabezpieczające już ruszyły i zostanie tam zamontowana dodatkowa siatka" - powiedział Dorożała.

Będą zmiany zapory na granicy z Białorusią

"Zapora zostanie zbadana również przez naukowców pod kątem jej zabezpieczania i szlaków migracyjnych. W marcu planujemy szkolenie w Białowieży dla żołnierzy WOT, które ma pokazać jak się zachowywać na terenie ścisłego rezerwatu" - dodał wiceminister.

Pytany, czy jest zwolennikiem rozszerzenia parku narodowego na całą Puszczę Białowieską, wskazał, że ten "temat jest jak najbardziej aktualny". "Powinniśmy o tym rozmawiać, ale trzeba jednocześnie wypracować odpowiednie mechanizmy, które w zw. z ewentualnym rozszerzeniem parku, miałyby służyć lokalnej społeczności. Nie można tego zrobić od tak" - zaznaczył.

W przestrzeni medialnej w 2016 r. pojawiły się informacje, że po decyzji o zwiększeniu cięć w Puszczy Białowieskiej (aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża z marca 2016 r.), Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO może odebrać Puszczy status dziedzictwa.

Ostatecznie w połowie lipca 2016 r. obradujący w Stambule Komitet nie zdecydował o usunięciu Puszczy Białowieskiej z Listy Światowego Dziedzictwa, ani nie przeniósł jej na Listę Dziedzictwa Zagrożonego. Zwracano jednak uwagę na konieczność przygotowania odpowiedniego dokumentu, strategii zarządzania tym obiektem - zgodnie z wytycznymi UNESCO.

Puszcza Białowieska jako dziedzictwo UNESCOINTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas