Przejechał psa, jadąc hulajnogą i uciekł. Zapadł wyrok
Oprac.: Katarzyna Nowak
Zapadł wyrok ws. młodego mężczyzny, który wjechał w psa idącego z opiekunką po bydgoskim chodniku. W wyniku obrażeń pies umarł. Sprawa z 2023 r. miała swój finał w sądzie. Właśnie zapadł wyrok.
Sprawa wydarzyła się w lipcu 2023 r. Młody mężczyzna w kapturze jadący elektryczną hulajnogą wjechał w małego psa rasy york. Siła uderzenie była duża - pies uderzył o ścianę, nie przeżył wypadku.
Bydgoszcz. Jadący na hulajnodze potrącił psa
Młody mężczyzna pospiesznie odjechał z miejsca wypadku, pozostawiając przy zwłokach psa zszokowaną opiekunkę. Sprawca wypadku był poszukiwany przez bydgoską policję - jego wizerunek zarejestrowany na monitoringu został rozpowszechniony w mediach.
Mężczyzna został szybko namierzony przez funkcjonariuszy. Po roku zapadł wyrok ws. zabicia psa.
2 tys. zł za przejechanie psa
Mieszkaniec Bydgoszczy został wyrokiem sądu rejonowego uznany za winnego zabicia psa na ul. Królowej Jadwigi. Kierowcy elektrycznej hulajnogi nakazano zapłacenie grzywny w wysokości 2 tys. zł. To wszystko.
Opiekunka zabitego psa dowiedziała się o wyroku dopiero jakiś czas po decyzji sądu. W wywiadzie dla "Gazety Pomorskiej" wyznała, że długo czekała na informację z sądu, a dokumenty nie docierały pod właściwy adres, dlatego nie znała finału sprawy.
"Dobrze, że winny został ukarany" - powiedziała poszkodowana. Jak podaje lokalny portal, właścicielka zwierzęcia nie zamierza odwoływać się od wyroku.
Tempo jazdy musi być dostosowane do tempa pieszych
Policja przypomina o zasadach poruszania się elektrycznymi hulajnogami w przestrzeni publicznej.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Konieczne jest zachowanie prędkości jazdy zbliżonej do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, oraz ustępowanie pierwszeństwa pieszemu, oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.