Polski Fundusz Rozwoju i Pekao SA będą współpracowały na rzecz OZE
Uzyskanie środków na projekty OZE stanie się teraz łatwiejsze. Grupa PFR i bank Pekao SA połączyły siły, aby wesprzeć rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Do tej pory Polski Fundusz Rozwoju zainwestował w 12 biogazowni. W ten sposób zdaniem Grupy zdobyto potrzebne doświadczenie do inwestycji w inne części rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. PFR Green Hub jest strategicznym programem Polskiego Funduszu Rozwoju, który ma wspierać transformację energetyczną Polski poprzez inwestycje w projekty OZE. Ma to się dziać na warunkach rynkowych i bez wypierania kapitału pierwotnego. Teraz do projektu dołącza bank Pekao SA.
- Wiemy, że nie przeskoczymy od węgla do wodoru albo innych nowoczesnych technologii jednym skokiem. Musi działać na polskim rynku rozwiązanie, które zapewni nam okres przejściowy. To rozwiązanie oparte m.in. o gaz ziemny. Nie uciekamy przez gazem ziemnym. Nie mówimy tak jak większość banków europejskich, że gaz jest passe. W polskich realiach uważamy, że jest on stabilnym elementem, który może odegrać istotną rolę w całym procesie zielonej transformacji, bo dzięki niemu możemy rozwijać źródła odnawialne - podkreślił Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zdaniem Ireneusza Zyski, wiceministra klimatu i środowiska, pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii, "rozwój instytucji Corporate PPA, będzie doskonale służył temu, aby w Polsce lokowano duże inwestycje, które potrzebują zasilenia w zieloną energię". To właśnie poprzez kontrakty bilateralne Pekao SA i Polski Fundusz Rozwoju będą oferowały finansowanie OZE.
- Produkt polega na tym, że my dzisiaj chcemy oprzeć się na ryzyku rynkowym. Bez systemu aukcyjnego, który dzisiaj funkcjonuje, na pewno w naszym kraju nie byłoby tylu projektów, nie sfinansowalibyśmy jako bank tylu inwestycji. (...) Ta oferta, skierowana do przedsiębiorców, pokazuje nowy krok do finansowania inwestycji - tłumaczy Magda Zmitrowicz, wiceprezes Pekao SA.
PFR Green Hub jest oparte na czterech głównych filarach strategii. To rozwój odnawialnych źródeł energii, transformacja ciepłownictwa i elektroenergetyki, zapewnienie stabilizacji systemu energetycznego oraz wsparcie dla polskich usług i technologii. Program zakłada także m.in. stworzenie zeroemisyjnego pakietu wparcia dla miast.
Uruchamianie narzędzie finansowe ma pomóc w walce ze wzrostem cen energii. Dzięki finansowaniu projektów OZE, które są oparte na bilateralnych kontraktach między wytwórcą a odbiorcą, możliwe będzie obniżenie kosztów energii dla firm, zwiększenie dostępności zielonej energii, a co za tym idzie, atrakcyjności inwestycyjnej Polski.
Fundusz swoimi pożyczkami lub kapitałem ma sfinansować lukę inwestycyjną, która wynika z oczekiwań banku co do udziału własnego inwestora, a możliwościami kapitałowymi tego inwestora. Dzięki temu inwestor będzie mógł sprzedawać energię na wolnym rynku, bez oglądania się na zewnętrzną pomoc.
- Sądzę, że mamy obecnie świetne otoczenie makroekonomiczne do robienia tego typu biznesów i to otoczenie będzie obecne przez wiele lat. Otoczenie wyraża się w tym, że Unia Europejska przyjęła bardzo długoletnie ramy, mówię tutaj o Zielonym Ładzie i osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. (...) To jest szansa dla Polski, polskich firm i naszych instytucji. System aukcyjny nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb. Widzimy, że możemy tworzyć kapitalną synergię - uważa Jerzy Kwieciński, wiceprezes Pekao SA.