Polska ma swoją własną Amazonkę. Rzeczny labirynt zachwyca pięknem
Narew to wyjątkowa rzeka o długości prawie 500 kilometrów (z czego większość w Polsce), która jest uważana za jedną z najciekawszych rzek w skali Europy. Wygląda niesamowicie bez względu na porę roku, a na dodatek w jej sąsiedztwie mieszka mnóstwo wyjątkowych gatunków zwierząt. Ze względu na podobieństwa tych terenów do Ameryki Południowej mówi się nawet, że Narew to "polska Amazonka".
Narew jest rzeką przepływającą przez północno-wschodnią Polskę. Ma długość 484 km i ma swoje źródło na Białorusi, jednak większość (448 km) znajduje się na terytorium naszego kraju.
Po wpłynięciu na teren Polski rozlewa się w Jezioro Siemianowskie, przy czym od tamy w Bondarach płynie już cały czas jako rzeka aż do Jeziora Zegrzyńskiego. Tam łączy się z Bugiem. W Nowym Dworze Mazowieckim, oddalonym o 22 km, Narew wpada do Wisły.
Do 1962 r. Narew była uważana za prawostronny dopływ Bugu i tworzyła tzw. Bugonarew. Teraz uznawana jest jako prawy dopływ Wisły.
Narew ma jednocześnie wiele koryt. Pojawiają się problemy dla ptaków
Jest ona rzeką nizinną, która tworzy rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk. Jak zauważa National Geographic Polska, Narew to jedyna w Europie i jedna z kilku na świecie rzek anastomozujących, czyli płynących wieloma korytami jednocześnie. Tworzy skomplikowaną sieć odnóg i kanałów. Poza Narwią rzekami anastomozującymi są m.in. Amazonka i Kongo.
Jak już informowaliśmy bagna nad rzeką Narwią wysychają i zamieniają się w błoto. Na brak wody narzekają właściciele agroturystyki i kajakarze, ale to także potężny problem dla ptaków. Łabędzie wysiadują jaja w suszy. Okazuje się, że do niskiego poziomu wody przyczynił się człowiek.
Na odcinku liczącym 30 km od Suraża do Rzędzian Narew chroniona jest w Narwiańskim Parku Narodowym. Zajmuje powierzchnię 6800 ha. Co ciekawe - Narwiański Park Narodowy w większości znajduje się na prywatnych gruntach. Jest to ponad 12 tys. działek.
Polska Amazonka, czyli dolina Narwi
Narastanie torfów w dolinie Narwi spowodowało spiętrzenie wód oraz rozwój roślinności wodnej i szuwar. Dzięki temu powstały liczne koryta.
Zobacz również:
Narwiański Park Narodowy jest uważany za jeden z najcenniejszych obszarów chronionych w Polsce. Taka ocena to wynik przede wszystkim naturalnego, dziewiczego piękna. Krajobraz terenów jest też bardzo dynamiczny i zmienia się wraz z poziomem wody w Narwi.
W okresie przedwiośnia na rzece tworzą się ogromne rozlewiska. Gdy woda opadnie - spod wody wydobywane są liczne łachy i wyspy.
Źródło: National Geographic