Polscy naukowcy pracują nad urządzeniem, które ograniczy emisje z dużych statków
Naukowcy z Politechniki Białostockiej otrzymali 5 mln zł dotacji na opracowanie innowacyjnego skrubera. To urządzenie, które ma oczyszczać spaliny emitowane przez statki
Politechnika Białostocka poinformowała, że dofinansowanie otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kompaktowe skrubery mają być zaprojektowane dla krajowego przemysłu stoczniowego. Pomogą ograniczyć zanieczyszczenia emitowane przez duże jednostki morskie.
Od początku ubiegłego roku jednostki morskie są objęte bardziej rygorystycznymi regulacjami w kwestii emisji spalin. Wśród nich jest siedmiokrotne ograniczenie emisji tlenków siarki. Z tego powodu na pokładach statków muszą pojawić się skrubery. Na 70 tys. statków na świecie objętych regulacjami, tylko 1,3 tys. ma zainstalowane takie urządzenia. Problemem jest ich rozmiar.
- Standardowe urządzenia mają nawet trzy metry średnicy i kilkanaście metrów wysokości. Ich montaż wymaga przebudowy statku, z czym wiąże się bardzo wysoki koszt inwestycyjny oraz utrudnienia eksploatacyjne, a także pogorszenie stateczności statku - mówi prof. Dariusz Butrymowicz z Politechniki Białostockiej
Projekt zespołu prof. Butrymowicza będzie rozszerzeniem zeszłorocznego wynalazku. Naukowcy stworzyli kompaktowe skrubery dla małych i średnich jednostek, jak jachty motorowe czy kutry. Dodatkowo, urządzenie odzyskuje ciepło generowane przez silniki i przekształca je w chłód, który jest przekazywany do układu klimatyzacji.
Prototyp urządzenia ma być zbudowany przy współpracy ze stocznią Marine Projects Ltd do 2022 r. Testy zaplanowano na największym w kraju dźwigu stoczniowym w Gdańsku.