Polscy naukowcy pracują nad urządzeniem, które ograniczy emisje z dużych statków

Naukowcy z Politechniki Białostockiej otrzymali 5 mln zł dotacji na opracowanie innowacyjnego skrubera. To urządzenie, które ma oczyszczać spaliny emitowane przez statki

Skruber, czyli urządzenie ograniczające emisję zanieczyszczeń statków
Skruber, czyli urządzenie ograniczające emisję zanieczyszczeń statkówPolitechnika Białostocka

Politechnika Białostocka poinformowała, że dofinansowanie otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kompaktowe skrubery mają być zaprojektowane dla krajowego przemysłu stoczniowego. Pomogą ograniczyć zanieczyszczenia emitowane przez duże jednostki morskie.

Od początku ubiegłego roku jednostki morskie są objęte bardziej rygorystycznymi regulacjami w kwestii emisji spalin. Wśród nich jest siedmiokrotne ograniczenie emisji tlenków siarki. Z tego powodu na pokładach statków muszą pojawić się skrubery. Na 70 tys. statków na świecie objętych regulacjami, tylko 1,3 tys. ma zainstalowane takie urządzenia. Problemem jest ich rozmiar.

- Standardowe urządzenia mają nawet trzy metry średnicy i kilkanaście metrów wysokości. Ich montaż wymaga przebudowy statku, z czym wiąże się  bardzo wysoki koszt inwestycyjny oraz utrudnienia eksploatacyjne, a także pogorszenie stateczności statku - mówi prof. Dariusz Butrymowicz z Politechniki Białostockiej

Projekt zespołu prof. Butrymowicza będzie rozszerzeniem zeszłorocznego wynalazku. Naukowcy stworzyli kompaktowe skrubery dla małych i średnich jednostek, jak jachty motorowe czy kutry. Dodatkowo, urządzenie odzyskuje ciepło generowane przez silniki i przekształca je w chłód, który jest przekazywany do układu klimatyzacji.

Prototyp urządzenia ma być zbudowany przy współpracy ze stocznią Marine Projects Ltd do 2022 r. Testy zaplanowano na największym w kraju dźwigu stoczniowym w Gdańsku.

 

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas