Polacy chcą zakazu eksportu drewna i większej ochrony lasów. Nowy sondaż
Polki i Polacy chcą, by lasy służyły lepszej ochronie przyrody i klimatu, a nie pozyskaniu drewna. Aż 74,5 proc. respondentów uważa, że w Polsce należy zwiększyć powierzchnię lasów, na której nie prowadzi się wycinek. 78 proc. uważa, że to ochrona przyrody powinna być priorytetem Lasów Państwowych - wynika z badań opinii IPSOS dla Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Tylko 25 proc. pytanych wskazało, że leśnicy powinni się skupić na pozyskaniu drewna.
W sondażu zapytano Polki i Polaków, jakie powinny być priorytety Lasów Państwowych na najbliższe lata. Respondenci mogli wybrać trzy odpowiedzi (dlatego wyniki nie sumują się do 100 proc.). Najwięcej osób jako priorytet dla leśników wskazało ochronę przyrody (78 proc.) i ochronę samych lasów np. przed pożarami i zmianami klimatu (65 proc.).
Lasy Państwowe nie powinny zajmować się wycinką
Tylko 25 proc. respondentów wskazało, że priorytetem Lasów Państwowych powinno być pozyskanie drewna. Zdaniem ankietowanych leśnicy nie powinni się też aż tak skupiać na edukacji i badaniach - tę działalność jako priorytet wybrało 27 proc. badanych.
Zdecydowana większość osób biorących udział w sondażu jest też zdania, że ochrona polskich lasów powinna się zwiększyć. Obecnie tylko ok. 3 proc. jest chroniona w parkach narodowych i rezerwatach. Zwiększenie tego obszaru poparło 67 proc. respondentów. 17 proc. wskazało, że powinien zostać taki, jaki jest obecnie.
Polki i Polacy są też negatywnie nastawieni do wsparcia spalania drewna. Tylko 18 proc. respondentów odpowiedziało, że zakłady energetyczne powinny otrzymywać dopłaty do spalania drewna. Więcej osób wybrało węgiel i gaz (24 proc.), a najwięcej - słońce i wiatr (63 i 62 proc.).
Polacy chcą zakazu eksportu drewna z kraju
Większość ankietowanych opowiedziało się również za zakazem eksportu drewna z Polski. Odpowiedź tę wybrało 63 proc. badanych. Tymczasem ostatnich czterech latach ok. 10 proc. pozyskanego w polskich lasach drewna eksportowane jest w nieprzetworzonej formie, zmniejszając dostępną ilość surowca dla rodzimego przemysłu.
Badanie zrealizowano przez internet na 1000-osobowej próbie Polek i Polaków w wieku 18-55 lat.