Podpalił las i samochód. Grozi mu bardzo surowa kara

Policjanci z Kościerzyna (województwo pomorskie) zatrzymali kilka dni temu mężczyznę, który najpierw podpalił na posesji samochód, a następnie wzniecił ogień na skraju lasu iglastego. Zatrzymany został aresztowany i grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci ugasili pożar lasu i zatrzymali mężczyznę, który podłożył ogień i spalił samochód
Policjanci ugasili pożar lasu i zatrzymali mężczyznę, który podłożył ogień i spalił samochódKomenda Powiatowa Policji w Kościerzyniepolicja.pl

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, którzy patrolowali gminną drogę, zauważyli dym unoszący się na skraju lasu. Reakcja funkcjonariuszy była natychmiastowa - zatrzymali się i podbiegli do miejsca pożaru. Zaczęli sami gasić ogień łopatami, które znaleźli na pobliskiej budowie, a w międzyczasie wezwali jednostkę straży pożarnej.

Zanim strażacy przybyli na miejsce, ogień udało się dogasić i dzięki szybkiej interwencji nie doszło do pożaru, który w zestawieniu z przewlekłą suszą mógł mieć tragiczne skutki.

Pomorskie. Mężczyzna podpalił las

Po przeprowadzeniu akcji gaśniczej funkcjonariusze zauważyli przy drodze 32-letniego mieszkańca powiatu kościerskiego. Mężczyzna według Komendy Powiatowej w Kościerzynie zachowywał się agresywnie i zaczął uciekać przed policjantami, ale funkcjonariusze go złapali.

Udało się ustalić, że zatrzymany chwilę wcześniej podpalił samochód, który spłonął na jednej z posesji. 32-latek został przesłuchany i aresztowany tymczasowo na trzy miesiące. Przedstawiono mu zarzuty: sprowadzenie zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób, a także uszkodzenie mienia w wielkich rozmiarach. Za te czyny zatrzymanemu grozi do 10 lat więzienia.

Spalony samochód na posesji w gminie Lipusz (woj. pomorskie)
Spalony samochód na posesji w gminie Lipusz (woj. pomorskie)Komenda Powiatowa Policji w Kościerzyniepolicja.pl

Podpalanie to przestępstwo

Z powodu przewlekłej suszy w Polsce występuje permanentne zagrożenie pożarowe. Podpalenie jest przestępstwem, a kodeks karny przewiduje surowe kary dla sprawców podpaleń.

Art. 163.§1 pkt. 1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Art. 163.§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 16.3 § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w §1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Art.164. §1. Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 §1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art.164. § 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}