Nielegalny przewóz torby wykonanej z chronionego gatunku krokodyla

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) znaleźli torbę wykonaną ze skóry krokodyla objętego ochroną. Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Korczowej na Podkarpaciu.

Funkcjonariusze znaleźli torbę z krokodyla amerykańskiego
Funkcjonariusze znaleźli torbę z krokodyla amerykańskiego/KASEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o znalezisku na granicy polsko-ukraińskiej. Torba wykonana ze skóry objętego ochroną krokodyla amerykańskiego została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego. 61-letni mężczyzna, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy powiedział, że przedmiot został przez niego zakupiony na targu i powędruje do jego siostry.

Handel dziką fauną

Crocodylus Acutus to gatunek objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Gad z rodziny krokodylowatych zamieszkuje Południową Florydę i Wielkie Antyle, Amerykę Środkową i północną część Ameryki Południowej.

Rzecznika prasowa KAS Edyta Chabowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że mężczyzna nie posiadał zezwolenia na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.

"Tyle o tym się mówi, tyle publikacji w mediach i niestety nadal pamiątki CITES cieszą się powodzeniem. Torbę wykonaną ze skóry chronionego krokodyla amerykańskiego znalazła funkcjonariuszka KAS podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej" - poinformowała na Facebooku KAS.

"W związku z naruszeniem przez podróżnego przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu" - zaznaczyła rzecznika KAS. To nie pierwszy przypadek przewozu przez granicę produktów wykonanych ze zwierząt gatunków chronionych.

Torba wykonana z krokodyla amerykańskiego
Torba wykonana z krokodyla amerykańskiego/KASmateriały prasowe

Niedawno funkcjonariusze KAS z Medyki dwukrotnie zablokowali nielegalny przewóz odzieży i obuwia wykonanych ze skóry pytona. Tylko w 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Recykling materiałów budowlanych. Atrium International przykładem ekologicznej rozbiórki SCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas