Nielegalne składowisko odpadów w Makówcu Dużym

Inspektorzy GIOŚ z Departamentu ds. Zwalczania Przestępczości Środowiskowej przy współpracy z policją ujawnili nielegalne składowisko odpadów w Makówcu Dużym (województwo mazowieckie).

Nielegalne składowisko śmieci w Makówcu Dużym.
Nielegalne składowisko śmieci w Makówcu Dużym.Główny Inspektorat Ochrony Środowiskamateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dodatkowo zatrzymano sprawców procederu w momencie rozładowywania odpadów. Inspektorzy ok. godziny 4:30, odkryli samochód ciężarowy, który w sposób nielegalny dowoził do wyrobiska poeksploatacyjnego zmielone odpady tworzyw sztucznych, przykryte warstwą gruzu budowlanego. Na miejscu był również operator koparki, który zakopywał przywiezione odpady.

Jak pisze GIOŚ, kierowca nie posiadał wymaganych dokumentów potwierdzających transport odpadów, a samochód nie był oznakowany tablicą z napisem ODPADY. W systemie BDO nie stwierdzono sporządzenia karty przekazania odpadu.

Obecnie GIOŚ ustala źródła przekazywanych odpadów, a Inspektorzy WIOŚ mają rozpocząć kontrolę interwencyjną.

Niezależnie od działań administracyjnych prowadzone są dalsze czynności przez funkcjonariuszy policji. Sprawcom dopuszczającym się nielegalnego postępowania z odpadami grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nielegalne składowiska śmieci są wielkim problemem w Polsce. W ostatnim czasie także w okolicach Janikowa (woj. kujawsko-pomorskie) policjanci wykryli nielegalne składowisko odpadów, m.in. opon, podkładów kolejowych, pojemników po aerozolach i części elektronicznych.

Z danych opublikowanych właśnie przez GUS wynika, że w zeszłym roku zlikwidowano u nas prawie 100 tys. nielegalnych wysypisk. Państwo chce walczyć z problemem. Mają być m.in. większe kary, nawet do 25 lat więzienia. Jednak nadal pozostaje bardzo kosztowny problem zatrucia środowiska. Więcej o tym, jak w Polsce wygląda walka z nielegalnymi składowiskami, przeczytasz TUTAJ.

Źródło: GIOŚ, PAP

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas