Nie tylko klapki z logo Lidla. Sklep sprzedaje bluzę wykonaną z kawowych fusów

Trampki wyprodukowane z przędzy z wodorostów i grzybów, zegarek zrobiony ze skóry jabłka czy ananasa. To tylko niektóre przykłady wzrastającej mody na ekomateriały. W polskim także Lidlu pojawi się przejaw tego trendu. Będzie można ubrać się w bluzę wykonaną z przetworzonych fusów po kawie.

Bluza z fusów po kawie pojawiła się w Lidlu
Bluza z fusów po kawie pojawiła się w LidluEast News

Bluza, którą zaproponowała sieć Lidl zainteresuje wszystkich, którzy przykładają wagę do praktyk dobrych dla środowiska. Odzież została wyprodukowana z materiału, który powstał m.in. z przetworzonych fusów kawy. Sieć dodaje, że bluza ma też swoje właściwości, które rzutują na użytkowanie. Ekomateriał ma dobrze odprowadzać wilgoć i redukować nieprzyjemny zapach potu. Za bluzę zapłacimy niecałe 50 zł.

Czarna bluza z fusówLidlmateriały prasowe

Recykling kawy

Fusy po kawie powstają nie tylko w wyniku zalania zmielonej kawy. W każdym ekspresie, w zależności od częstotliwości picia kawy, trzeba opróżniać zbiornik, w którym gromadzą się odpady z parzenia. Jeśli statystyczny Polak pije nawet 500 filiżanek kawy rocznie, to takich fusów powstaje naprawdę dużo. 

Odpady po kawie mają wiele zastosowań, choć niektóre wzbudzają kontrowersje. Jedną z nich jest stosowanie fusów z kawy, zamiast nieekologicznej soli podczas zimy na oblodzonej jezdni i chodniku. Pomysł pojawił się we Lwowie dwa lata temu i wzbudził wiele dyskusji w przestrzeni publicznej. Przez mieszkańców był chwalony, został jednak skrytykowany przez niektórych ekspertów za równie szkodliwe, jak sól działanie dla gleb (zmiana pH). Niektórzy jednak stosują fusy do odżywiania roślin.

Fusy zamiast soli testował m.in. KrakówEast News

Z kawy można zrobić peeling do ciała i barwnik. W budownictwie łuski kawowe mogą posłużyć do stworzenia zrównoważonych materiałów budowlanych. Firma z Bogoty zbudowała na bazie łusek lekki domek, który charakteryzuje się niskim kosztem, solidnością i jest przy okazji ognioodporny.

Z kolei polski startup Ecobean, stworzył brykiet bazujący na zgromadzonych z gastronomii odpadów po kawie.

 

Recyklingowy rekord w ŁodziStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas