Nastolatki w Polsce nie kupią energetyków. Decyzja zapadła
W Polsce zmieni się prawo dotyczące sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Napoje te odznaczają się niską wartością odżywczą, a ich spożywanie w nadmiarze jest niezdrowe.
- Senat przyjął nowelizację ustawy, która zakazuje sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży.
- Nieletni nie kupią energetyków od 1 stycznia 2024 r.
- Energetyków nie będzie można też dystrybuować w szkołach.
- Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzegał w 2013 r.: "16 proc. dzieci (w wieku od 3 do 10 lat) regularnie spożywa napoje energetyczne".
Senat przyjął nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy ona wprowadzenia zakazu sprzedaży popularnych energetyków na bazie kofeiny i tauryny młodzieży poniżej 18 r.ż. Nie będzie można też sprzedawać takich napojów w szkołach, w których uczą się niepełnoletni. Napoje będą dostępne w placówkach edukacji dla dorosłych.
Surowo (nawet 200 tys. grzywny) karany będzie też import napojów energetycznych, które nie spełniają wymogów.
Energetyki - cukier i kofeina
Napoje energetyzujące mają wysoką zawartość kofeiny oraz cukru i innych substancji pobudzających, m.in. tauryny. To właściwie główne składniki takich napojów.
Równocześnie napój energetyczny odznacza się niską wartością odżywczą. Warto wiedzieć, że puszka o pojemności 250 ml zawiera 80 mg kofeiny, a 500 ml już 160 mg.
Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) maksymalna ilość kofeiny nie powinna przekraczać 3 mg na kg masy ciała. Dla osoby ważącej 50 kg maks. dawka wynosi więc 150 mg.
Szkodliwe w nadmiarze
Napoje energetyczne są tuczące. Zwykle dostarczają od 27,5 do 60 g cukru na odpowiednio 250 ml i 500 ml. To równowartość 11-12 łyżeczek cukru. Marki zamieniają często cukier innymi substancjami słodzącymi.
Po energetyki chętnie sięgają młodzi ludzie poniżej 18 r.ż., ale także starsze osoby, które potrzebują "kopa". Równocześnie badania dowodzą, że spożywanie takich napojów w nadmiernej ilośći może prowadzić do schorzeń sercowo-naczyniowych i neurologicznych, a także zaburzeń zachowania i snu. Łączenie energetyków z alkoholem jest najprawdopodobniej podwójnie szkodliwe.