Najczystsze jeziora w Polsce. Znamy najnowsze statystyki
Województwo lubuskie może poszczycić się aż pięcioma najczystszymi w skali kraju jeziorami. Pozostałe znajdują się na północy Polski. Najnowsze statystyki mogą napawać optymizmem.
W oparciu o dane przekazane Interii przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wytypowaliśmy 10 najczystszych jezior w Polsce. Pomiary zostały wykonane w 2023 r., a lista została sporządzona na podstawie wykonanej w 2024 r. klasyfikacji pomiarów prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Bazowano na klasyfikacji elementów biologicznych oraz elementów fizykochemicznych w jednolitych częściach wód jeziornych.
Spis treści:
Jezioro Białe
Uznane za najczystsze w Polsce Jezioro Białe leży w woj. podlaskim koło miejscowości Białogóry. Ten region Podlasia jest wyjątkowy pod względem obecności jezior. Niedaleko znajduje się granica z Litwą. Dno Jeziora Białego jest pofałdowane, a na pewnych odcinkach kamieniste. Jezioro jest bardzo czyste i stosunkowo mało popularne. Prawdopodobnie dzięki temu jest również niezanieczyszczone.
Jezioro Serwy
Drugie najczystsze jezioro w Polsce również leży w województwie podlaskim (gmina Płaska, powiat augustowski). Na jeziorze znajdują się trzy wyspy: Dębowo, Lipówka oraz Sosnowo, gdzie wyznaczono rezerwat kormoranów. Nad brzegiem tego czystego zbiornika znajdują się ośrodki wypoczynkowe i campingi. Głębokość maksymalna jeziora wynosi ponad 40 m. Nazwa jeziora wywodzi się prawdopodobnie z martwego już języka jaćwieskiego - określenie sirvis oznacza "szary".
Jezioro Stelchno
Jezioro Stelchno leży w województwie kujawsko-pomorskim. Zbiornik jest położony w zlewni rzeki Wdy. Jezioro nie jest głębokie - maksymalna głębokość wynosi 10 m. Stelchno to zarazem jeden z większych w województwie zbiorników wodnych na pojezierzu. Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy - można do nich dopłynąć i wejść na ich powierzchnię. Jeziora ma też trzy zatoczki. Stelchno może pochwalić się I klasą czystości wód. Przejrzystość wynosi kilka metrów.
Jezioro Trzechowskie
Położone w województwie pomorskim Jezioro Trzechowskie charakteryzuje się wyjątkowym położeniem wokół lasów. Plaże są tu bardzo klimatyczne - na brzegu można znaleźć wiele konarów w otoczeniu wielu innych okazów drzew. Sama plaża jest wąska, ale ten, kto odwiedzi okolice jeziora na pewno doceni jego dziki charakter. W lecie można zanurzyć się w wodzie.
Jezioro Łapalickie
Jezioro Łapalickie znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim (wojewóztwo pomorskie). Wokół jeziora wybudowano wiele ośrodków wypoczynkowych, które umożliwiają spędzenie urlopu nad samą wodą. Dno jeziora jest piaszczyste, sam zbiornik jest typu rynnowego.
Jezioro Tarnowskie Wielkie
Położone na Pojezierzu Sławskim jezioro jest stosunkowo płytkie. Nad jeziorem siedliska mają różne gatunki ptaków, których siedliska są chronione w ramach programu Natura 2000. Występują tu między innymi gatunki takie jak łabędź niemy, gęgawa, gągoł, nurogęś, kokoszka, łyska, bąk, bączek, błotniak stawowy, zimorodek, brzęczka, trzciniak. Letni wypoczynek nad jeziorem można urozmaicić spacerami nad inny położone w okolicy zbiorniki wodne.
Jezioro Wilkowskie
Jezioro Wilkowskie leży w województwie Lubuskim. Wody jeziora zostały zakwalifikowane w 2014 roku jako te o bardzo dobrym stanie ekologicznym. Przezroczystość wód wynosi kilka metrów. Jezioro znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu o nazwie Rynna Paklicy i Ołoboku. Głównym założeniem ochronnym tej strefy jest ochrona naturalnego korytarza ekologicznego wzdłuż rynny polodowcowej. Podobnie jak inne cenne obszary wodne w Polsce nad jeziorem obowiązuje strefa ciszy. Oznacza to np., że nie wolno pływać po zbiorniku pojazdami mechanicznymi.
Jezioro Głębokie
Jezioro Głębokie jest położone w województwie lubuskim. Znajduje się w odległości ok. 5 km na północ od Międzyrzecza. Jezioro Głębokie jest zlokalizowane na obszarze Pojezierza Lubuskiego i na terenie zlewni rzeki Obry. Jest to zarazem największe bezodpływowe jezioro w województwie lubuskim. Brzegi jeziora porastają w większości lasy iglaste. Polski Związek Wędkarski prowadzi na terenie zbiornika gospodarkę rybacką. Jezioro pełni również funkcje rekreacyjne, a na wschodnim brzegu znajduje się duży kompleks wypoczynkowy. Niedaleko jeziora znajduje się jezioro Grążyk. Jezioro znajduje się jednak w ostatniej fazie zanikania.
Jezioro Lubiąż
Kolejne jedno z najczystych jezior w województwie lubuskim jest położone na malowniczym Pojezierzu Łagowskim. Lubiąż jest równocześnie jednym z trzech jezior grupy lubniewickiej (pozostałe dwa to jezioro Lubniewsko i Krajnik). Zbiornik jest wkoło porośnięty lasami. Nad zbiornikiem znajduje się infrastruktura wypoczynkowa, a także szlak turystyczny biegnący wokół jeziora. Jakość wód tego kąpieliska oceniono w 2022 roku jako doskonałą.
Jezioro Wielkie
Jezioro Wielkie zamyka listę 10 najczystszych jezior w Polsce. Zbiornik leży tuż przy granicy województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego i wyróżnia się przepiękną barwą wody i czystością. Z powodzeniem można tu pływać, niektórzy nawet rozbijają namioty. Należy pamiętać, że jezioro znajduje się na obszarze zespołu przyrodniczo krajobrazowego Jezioro Wielkie. Jego celem jest ochrona jest zachowanie w stanie naturalnym krajobrazu i ekosystemów. Jezioro znajduje się również na obszarze Natura 2000 o nazwie Ostoja Witnicko-Dębniańska. Oznacza to, że siedliska mają tu liczne gatunki ptaków.