Nadbałtyckie plaże będą szersze. Jaki jest cel?

Na początku września rozpoczęły się prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. Niedługo ten sam proces rozpocznie się na plażach na Westerplatte i w Orłowie. Do poszerzenia plaż wykorzystuje się piasek pochodzący z dna Bałtyku. Wydobywany jest on w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego. Czemu służy poszerzanie plaż?

Refulacja to proces poszerzania oraz ochrony plaż, terenów brzegowych, wysp, czy portów
Refulacja to proces poszerzania oraz ochrony plaż, terenów brzegowych, wysp, czy portówEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Refulacja to proces poszerzania oraz ochrony plaż, terenów brzegowych, wysp, czy portów. Proces polega na przepompowaniu piasku z dna morza.

Szersze plaże

Plaża w Gdańsku Brzeźnie zostanie poszerzona na odcinku od wejścia nr 34 do wschodniej strony molo w Brzeźnie, czyli wejścia nr 52. Prace potrwają do października.

We wrześniu rozpoczną się również prace na półwyspie Westerplatte. W listopadzie zacznie się kolejny etap refulacji plaży w Gdyni Orłowie. Plaża zostanie poszerzona od molo do granicy z Sopotem. Urząd Morski w Gdyni planuje na przełomie września i listopada refulacje w Jastrzębiej Górze i Karwieńskich Błotach.

Plaża w Orłowie
Plaża w OrłowieEast News

Pierwszy etap prac zakończył się przed wakacjami i obejmował kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni. Wykorzystano ponad 100 tys. m3 piasku. Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska mówi, że obecna inwestycja to największa refulacja w historii Orłowa. Brzeg, przy obu etapach, zostanie wzmocniony łącznie 250 tys. m3 piasku.

Urząd Morski w Gdyni podaje, że celem poszerzenia orłowskiej plaży jest jej ochrona po tym, jak w styczniu 2022 przez północną część Polski przeszły sztormy.

 Urząd Morski w Gdyni podaje, że celem poszerzenia orłowskiej plaży jest jej ochrona po tym, jak w styczniu 2022 przez północną część Polski przeszły sztormy
Urząd Morski w Gdyni podaje, że celem poszerzenia orłowskiej plaży jest jej ochrona po tym, jak w styczniu 2022 przez północną część Polski przeszły sztormyEast News

Przed sztormami fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później - kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni przekazywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu "plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej ok. 50 proc.".

Urząd Morski twierdzi, że przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas