MKiŚ składa skargi do TSUE w sprawie klimatu. Moskwa mówi o brukselskim dyktacie

Polski rząd zamierza złożyć skargi do TSUE. Dotyczą one wprowadzenia zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 r., redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS.

MKiŚ zaskarży unijny zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 r. oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych ETS.
MKiŚ zaskarży unijny zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 r. oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych ETS.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że polski rząd złożył kolejne skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 r., podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku.

Moskwa: brukselski dyktat

"Unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju na co nie możemy się zgodzić. Czy Unia chce autorytarnie decydować o tym, jakimi pojazdami będą jeździć Polacy oraz by w Polsce wzrosły ceny energii? Polski rząd nie pozwoli na brukselski dyktat" - napisała Moskwa na Twitterze.

Skargi, jakie chce złożyć Polska, dotyczą unijnego pakietu "Fit for 55". Dyrektyw i rozporządzenia w nim zawarte mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).

Finalnie celem UE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. 

Akty prawne zawarte w pakiecie przewidują m.in. zakaz sprzedaży nowych samochodów o napędzie spalinowym po 2035 r. oraz wprowadzenie kolejnych norm emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji CO2 w przypadku nowych pojazdów po 2035 r.

Moskwa poinformowała również, że Polska zaskarżyła też niedawno rozporządzenie LULUCF dotyczące prowadzenia gospodarki leśnej. LULUCF (ang. Land use, land use change and forestry) to rozporządzenie związane z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem. Chodzi w nim o gospodarowanie glebą, drzewami, roślinami, drewnem i biomasą.

Rozporządzenie dotyczy więc redukcji śladu węglowego, jaki powstaje w wyniku przekształcania i użytkowania gruntów i lasów oraz prawidłowego gospodarowania nimi.

"Kradnie telefony, zapalniczki, papierosy, herbatę, kawę...". Niezwykły "złodziejaszek" w ukraińskim okopieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas