Kurtyka: Musimy skierować wodorową bazę na nowe tory

- Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest skierowanie istniejącej bazy związanej z wodorem na tory nowej gospodarki, która będzie prowadziła Polskę na ścieżce ku bardziej zielonej energii, ku neutralności klimatycznej – mówił dziś w Katowicach Michał Kurtyka. Minister klimatu i środowiska uczestniczył w podpisaniu umowy na dofinansowanie 20 autobusów zasilanych wodorem.

Minister Michał Kurtyka.
Minister Michał Kurtyka.Artur BARBAROWSKI/East NewsEast News

Dofinansowanie na autobusy miejskie wyniosło 81 mln zł. Przyznał je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Michał Kurtyka podczas uroczystości przypomniał, że Polska jest piątym producentem wodoru na świecie i trzecim w Unii Europejskiej. - Oczywiście można mówić, że ten wodór jest związany dzisiaj z naszymi tradycyjnymi przemysłami, ale kompetencje przecież istnieją: to oznacza dziesiątki, setki wykwalifikowanych inżynierów, techników, to oznacza bogatą bazę naukową - wskazał.

Metropolia pionierką

- Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest skierowanie tej bazy na tory nowej gospodarki, która będzie prowadziła Polskę na ścieżce ku bardziej zielonej energii, ku neutralności klimatycznej - zaznaczył.

- W tym kontekście niesłychanie ważna jest rola województwa śląskiego, ze względu na potężny potencjał przemysłowy oraz na fakt, że jest to region, przed którym wyzwania związane z transformacją, są największe. Dlatego też rozmawiamy na temat choćby największej alokacji w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Takimi konkretnymi projektami, wokół których możemy mobilizować siły, możemy budować kompetencje na przyszłość, są projekty dotyczące właśnie transportu autobusowego opartego na wodorze - podkreślił minister klimatu.

Zaakcentował również, że projekt Metropolii jest dotąd największy w Polsce w tej dziedzinie, przez co pełni ona rolę pioniera. Jednocześnie Metropolia wkracza według niego tym samym w przemysł XXI w., czyniąc powstające w nim miejsca pracy na miarę polskich aspiracji. Mają one służyć wzmacnianiu konkurencyjności Polski w relacji do Unii Europejskiej i reszty świata.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas