Kosztowna przejażdżka motocyklem. 1000 zł kary za jazdę po lesie

Straż Leśna z Nadleśnictwa Świdnica ukarała mandatem kierowcę motocykla enduro. Do zatrzymania go doszło na terenie leśnictwa Jodłownik. Znajduje się tu Park Krajobrazowy Gór Sowich.

Kierowca dostał mandat w wysokości 1000 zł
Kierowca dostał mandat w wysokości 1000 złNadleśnictwo ŚwidnicaLasy Państwowe

Straż Leśna Nadleśnictwa Świdnica (województwo dolnośląskie) zatrzymała podczas minionego weekendu kierowcę motocykla. Mężczyzna wjechał na teren Leśnictwa Jodłownik, a wjazd tutaj nie był dozwolony.

Złapanego sprawcę ukarano mandatami karnymi na kwotę 1000 zł. Chodzi o nieuprawniony wjazd pojazdem do lasu.

1000 zł mandatu za wjazd motocyklem do lasu

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Sprawcy wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 zł, a w niektórych przypadkach sprawa może być skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł.

Pomimo oczywistych znaków zakazu wjazdu na dany obszar kierowcy pojazdów, a w tym quadów i motocykli regularnie wjeżdżają na leśne tereny
Pomimo oczywistych znaków zakazu wjazdu na dany obszar kierowcy pojazdów, a w tym quadów i motocykli regularnie wjeżdżają na leśne terenyMitch Kezar/Design Pics RM/East NewsEast News

Pomimo oczywistych znaków zakazu wjazdu na dany obszar kierowcy pojazdów, a w tym quadów i motocykli, regularnie wjeżdżają na leśne tereny.

Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich. Zakaz wjazdu do lasów wynika z zapisów ustawy o lasach. Nie zastosowanie się do przepisów jest wykroczeniem.

Policja przypomina, że hałas pojazdów mechanicznych płoszy dzikie zwierzęta, a kierowcy łamią obowiązujące przepisy. Na warkot silników i smród z rur wydechowych narzekają także turyści, spacerujący po wyznaczonych do tego celu szlakach.

Cenne lasy w Górach Sowich

Na terenie Nadleśnictwa Świdnica znajdują się lasy górskie, z których chętnie korzystają turyści i lokalna społeczność. Walory przyrodnicze i geologiczne Gór Sowich są nieocenione, a same góry należą do najstarszych gór w Polsce, wypiętrzonych w orogenezie kaledońskiej.

Na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich wyznaczono zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe. Na niektórych szczytach znajdują się też specjalne stanowiska do uprawiania paralotniarstwa.

"Podglądacze przyrody". Polski zimorodek to mistrz polowaniamateriały prasowe

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas