Kondycja Odry jest niepewna. "Nie dopuścimy więcej do sytuacji z 2022 r."
"Poprawimy jakość wody w Odrze i nie dopuścimy więcej do sytuacji z 2022 r." - mówi wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Resort klimatu zapowiedział, że tworzy systemowe rozwiązania dla poprawy jakości wody w Odrze i Kanale Gliwickim.
28 maja odbyła się konferencja poświęcona renaturyzacji Odry. Resort klimatu i środowiska poinformował, że potrzebne są rozwiązania, które doprowadzą do systemowej ochrony Odry.
W planie ministerstwa środowiska jest nowelizacja prawa wodnego i ograniczenie możliwości toksycznego zakwitu złotej algi w Odrze.
"Renaturyzacja rzeki jest konieczna"
"Wyzwania na rzece Odrze wciąż są bardzo duże. Obecnie musimy pilnie przygotować co najmniej dwie nowelizacje prawa wodnego, a także przejrzeć wiele decyzji, które zostały wydane przez ostatnie lata i je naprawić - powiedziała Urszula Zielińska.
Wiceministra zwróciła uwagę, że poziom zagrożenia związany ze złotą algą jest obecnie wysoki, a warunki hydrologiczne nie są korzystne. Złota alga pojawiła się zresztą w Odrze w połowie maja, dlatego konieczne było wprowadzenie pilnych działań.
Zielińska w związku ze stanem Odry powiedziała na konferencji, że resort klimatu "dołoży wszelkich starań, by katastrofa na Odrze z roku 2022 już nigdy się nie powtórzyła". "Niestety to zagrożenie wciąż istnieje, bo sytuacja na Odrze jest dziś bardzo poważna" - dodała.
Raz w tygodniu gromadzi się obecnie Zespół Zarządzania Kryzysowego, który kontroluje sytuację na rzece. GIOŚ prowadzi z kolei monitoring interwencyjny, który pozwala śledzić dynamikę wzrostu złotej algi m.in. w Kanale Gliwickim oraz na rzece Odrze.
Zasolone ścieki z kopalni
Niedługo po katastrofie ekologicznej na Odrze w 2022 r. działacze wskazywali, że główną przyczyną tragedii były zrzuty zasolonych wód pochodzących z kopalni. Resort klimatu poinformował, że kilka resortów pracuje obecnie nad rozwiązaniem przyczyn tego problemu. W planach jest m.in. zwiększenie retencji przez zakłady przemysłowe zlokalizowane w dorzeczu Odry i odsalanie wód kopalnianych.
"Są to działania długofalowe, rozłożone w czasie, ale konieczne dla poprawy sytuacji" - mówiła Urszula Zielińska.