Horror na polskich fermach pstrągów. Cierpienie, którego nie słychać

Nowe śledztwo przeprowadzone na fermach pstrągów w Polsce ujawniło koszmar, w jakim żyje wiele ryb. Problem ma wymiar globalny, a unijne przepisy nie gwarantują rybom nawet minimalnej ochrony przed okrucieństwem.

Uwzględnienie ryb hodowlanych podczas  przeglądu unijnych przepisów dotyczących  dobrostanu zwierząt to kluczowa szansa  na ochronę miliardów czujących istot.
Uwzględnienie ryb hodowlanych podczas przeglądu unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt to kluczowa szansa na ochronę miliardów czujących istot. Compassion Polskamateriały prasowe

W ciągu jednego roku w Unii Europejskiej hoduje się nawet 1,2 miliarda pstrągów. Równocześnie unijne przepisy chronią te ryby w minimalnym stopniu. Skutkuje to niskimi standardami dobrostanu, a konkretnie niehumanitarnymi metodami dotyczącymi traktowania i zabijania ryb.

Zarówno pracownicy, jak i właściciele traktowali zwierzęta jak przedmioty. Podczas dokumentowania głównych stawów nie zaobserwowano żadnych środków bezpieczeństwa biologicznego.
mówi jeden ze śledczych

Bardzo złe warunki hodowli pstrąga w Polsce

W związku z problemem niezależni śledczy odwiedzili cztery hodowle pstrągów tęczowych w Polsce. Udokumentowano niehumanitarne metody uboju, traktowanie powodujące stres oraz złe warunki hodowli. Taki poziom cierpienia jest normą. W ostatnich latach liczne dochodzenia ujawniły ogromne cierpienie ryb wielu gatunków hodowanych w różnych państwach członkowskich UE. 

Większość ryb hodowanych w UE jest zabijana w niehumanitarny sposób, a ich dobrostan nie jest dobrze chroniony podczas hodowli i wykonywania wobec nich różnych czynności.Compassion Polskamateriały prasowe

"Czas ponownie przemyśleć kwestię hodowli ryb i zapewnić tym czującym zwierzętom ochronę, na jaką zasługują" - pisze organizacja Compassion in World Farming, na której zlecenie przeprowadzono śledztwo.

Ważne jest, aby ryby nie były już wyłączone z prawodawstwa mającego na celu ochronę dobrostanu zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej.

Pstrągi są hodowane w Polsce w systemach intensywnych. Taka forma hodowli jest nastawiona na osiągnięcie maksymalnego zysku - w tym wypadku kosztem doborstanu miliarda zwierząt.

Pstrągi to ryby hodowane w największej liczbie (i o najwyższej ogólnej wartości pieniężnej) w UE. W 2020 r. w Unii Europejskiej "wyprodukowano" 184 840 ton pstrąga (głównie pstrąga tęczowego), co stanowi 17 proc. całkowitej produkcji akwakultury o wartości 3,67 mld euro. Inne najczęściej hodowane w UE gatunki ryb to dorada, okoń morski, karp i łosoś szlachetny.

Większość ryb w UE jest niehumanitarnie traktowana

Według organizacji Compassion in World Farming, L214 i Essere Animali większość ryb hodowanych w UE jest zabijana w niehumanitarny sposób, a ich dobrostan nie jest dobrze chroniony podczas hodowli i wykonywania wobec nich różnych czynności.

"Uwzględnienie ryb hodowlanych podczas przeglądu unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt to kluczowa szansa na ochronę miliardów czujących istot" - podsumowuje Compassion in World Farming.

Nielegalne składowisko odpadów na Śląskumateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas